Festival Banát skončil. Rumunští Češi předvedli kroje ve folklórním průvodu

V rámci festivalu Banát, který organizují Češi, se sešly desítky krajanů žijících v Rumunsku a Srbsku. Společně se zapojili do slavnostního folklórního průvodu v krojích.

Reportáž Eibentál (Rumunsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V čele celého průvodu jede traktor, který táhne ozdobenou vlečku. Na té sedí cimbálová muzika, sice z Česka, ale v průvodu jdou zástupci šesti krajanských vesnic ze Srbska a Rumunska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z rumunského Eibentálu

„Jsme ze Svaté Heleny,“ říká krajanka Emina. Má červenou zástěrku s bílými puntíky, jinak bílý kroj. Jak sama říká, její kroj ze Svaté Heleny není ničím typický.

V průvodu jde třeba i Zlatko ze srbské vesnice Bela Crkva. Jeho kroj už také není původní. „To není náš kroj, ten jsme dostali jako dárek,“ říká krajan lámanou češtinou.

Ani další vesnice už nemají původní české kroje, vysvětluje Jiří Řehák, který na festivalu organizuje kulturní program.

„Třeba soubor z Kruštice – srbsky kruška je hruška, si vyrobil nové, vlastní kroje s hruškou, které nikdy tradiční nebyly. Lidé sem odešli v 19.století, kdy kroje byly více méně už jen Moravskou záležitostí. Takže je to spíše takový mix zdejších kultur, než že by byly tradiční, české,“ vysvětluje Řehák.

Koncerty, přednášky ale i výběh na kopec a jízda na koloběžce. Podívejte se, jak to žije na festivalu Banát

Číst článek

Průvod prochází celým městem Einbentál, trasa má přes čtyři kilometry a tak se do něj přidávají i samotní účastníci festivalu.

Udržovat zvyky a tradice asi tisíc kilometrů od České republiky je podle Řeháka náročné „Zájem v Srbsku je poměrně výrazný, v Rumunsku trochu menší. Je nutné říct, že třeba srbské soubory – v nich mluví česky strašně málo lidí, jsou Češi etnicky, ale jazyk už mají dávno srbštinu. Ten jazyk tady de facto skoro umřel.“

Průvod došel přes celý Einbentál k hlavní stage festivalu. Děti z jednotlivých českých vesnic tady mají krátká vystoupení lidových tanců.

V šesti českých vesnicích v Rumunsku a Srbsku dnes žije zhruba dva tisíce krajanů.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme