Jihozápadní Francie uzavřela své pláže kvůli výskytu toxických řas. Způsobují příznaky podobné chřipce

Jihozápadní pobřeží Francie v posledních dnech zaplavily toxické mikrořasy, které mohou způsobit dýchací obtíže a příznaky podobné chřipce. Přímořská města kvůli tomu v neděli uzavřela pláže a zakázala plavání v moři, informovala agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláže kvůli výskytu toxických řas uzavřelo i letovisko Biarritz | Foto: Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Plavci, surfaři i návštěvníci pláží si v posledních dnech stěžovali na problémy s dýcháním, kašel, svědění očí a nevolnost. Pláže kvůli tomu načas uzavřelo i letovisko Biarritz.

„Je to poprvé, co se tyto řasy v Biarritzu objevily,“ uvedla radnice tohoto přímořského letoviska. Město od té doby pláže opět otevřelo, regionální středisko ministerstva zdravotnictví (ARS), které mikrořasy analyzovalo, však situaci pravidelně monitoruje a místní úřady nevylučují další uzavírky.

Po alkoholu ani obědě do vody nechoďte. Při ‚mrtvé‘ vlně plavte šikmo ke břehu, radí bulharský plavčík

Číst článek

Příznaky otravy jsou podle starosty nedaleké obce Bidart Emmanuela Alzuriho „mírné a samy přejdou“. Jsou ale podobné příznakům covidu-19, což u lidí vzbuzuje otázky, píše AFP.

„Osoby s těmito příznaky momentálně žádáme, aby se nejdříve nechali otestovat na koronavirus, a pokud jsou negativní, aby zašli k doktorovi,“ uvedl Alzuri.

Mikrořasy pokrývají běžné mořské řasy i kamenolomy u pobřeží. „Uvolní se vlnobitím a nacházejí se ve vodě, někdy i na jejím povrchu. Cytotoxin, který obsahují, se může přenášet i vzduchem nebo vodní tříští,“ řekl šéf zdravotnické sekce nevládní organizace Surfrider Foundation Marc Valmassoni. Podle něj za častější výskyt těchto řas, běžně se vyskytujících v teplejších tropických vodách, mohou změny klimatu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme