Hodžu už adoruje jen starší generace, říká albánský student. Diktátorův dům se změnil v muzeum

Je to už 75 let, co se malá země na jihu Evropy vydala na cestu k reálnému komunismu. Albánie se v roce 1944 zbavila italské okupace a vůdce partyzánů Enver Hodža se stal vůdcem státu. Albánie pak byla jedinou oficiálně ateistickou zemí. Krutý komunistický režim přivedl zemi téměř k bankrotu. Přesto dodnes na diktátora Hodžu v Albánii vzpomíná hlavně starší generace. Ve městě Gjirokastra na jihu Albánie je dokonce otevřený rodný dům Envera Hodži.

Od zpravodaje z místa Gjirokastra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jona Kaciová, průvodkyně v Etnografickém muzeu v Gjirokastře, ochotně ukazuje světnici, ve které se Enver Hodža v roce 1908 údajně narodil. Nejsou v ní žádné židle, jen na zemi koberce kolem nízkého stolu uprostřed. Kolem stěn jsou lehátka.

Z původního vybavení zbyly jen stojací hodiny a pléd Hodžovy matky. Jiný nábytek strávil požár, který dům zachvátil, když bylo budoucímu paranoidnímu diktátorovi osm let. S rodinou pak bydlel u svého strýce, který byl movitější než jeho otec, drobný obchodník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Nováka z albánské Gjirokastry

Dnes je podle paní Kaciové dům mnohem větší, než býval za Hodžova dětství.

„Dozvěděli jsme se od sousedů a architektů, kteří tu byli, že původní dům měl jen 70 metrů čtverečních. Když dům v roce 1963 zrekonstruovali, měl přes 300 metrů. Udělali to proto, aby vznikl dojem, že Hodža patřil k bohatší vrstvě. On ale vzešel ze střední třídy,“ vysvětluje Radiožurnálu průvodkyně.

Různí návštěvníci reagují podle Kaciové různě na fakt, že nynější etnografické muzeum v Gjirokastře sídlí v bývalém Hodžově domě. Hlavně Němci, když vidí fotografii Envera Hodži, o něm nechtějí vůbec mluvit, nebo si dokonce návštěvu muzea rozmyslí. Jiní jsou Číňané. Když přijdou, zajímá je jen a jen Hodža. Nechtějí nic vědět o tom, jak se v 19. století žilo.

Kariol Kotroci, student ekonomie, který na ulici před domem prodává pohlednice a komunistická vyznamenání, potvrzuje, že jen starší generace v Albánii ještě komunistického diktátora adoruje.

Mladá generace už ho nemá ráda. Ví, že zemi uvrhl do hospodářské krize a byl strůjcem většiny problémů, se kterými se Albánie dnes potýká. Země je sice členem NATO, ale vidina členství v Evropské unii je jí ještě na roky vzdálená.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme