Lübeck je spojen se třemi nobelisty. Říká vám něco jméno Herbert Frahm?

Německé město Lübeck je spojené hned se třemi nositeli Nobelovy ceny. Rodné jméno toho nejslavnějšího z nich ale zřejmě většině lidí nic neřekne. Herberta Frahma budeme mnohem lépe znát pod jeho pseudonymem Willy Brandt.

zápisník zahraničních zpravodajů Lübeck Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasáž, která se věnuje letem 1957-66, kdy byl Brandt starostou Západního Berlína. Ve funkci zažil stavbu Berlínské zdi, kterou později navštívil i po boku Johna F. Kennedyho

Německé město Lübeck je spojené hned se třemi nositeli Nobelovy ceny. | Foto: Václav Jabůrek | Zdroj: Český rozhlas

„Narodil se roku 1913 v dělnickém prostředí. U dětí z takových poměrů rozhodně nebývalo zvykem, že studovaly na gymnáziu. Už tohle na něm bylo vzácné: coby chlapec, tehdy ještě s občanským jménem Herbert Frahm, kolem tohoto domu denně procházel do školy, kde úspěšně složil maturitu,“ říká Radiožurnálu Hendrik Größe-Homann, který ve zmiňovaném domě spravuje muzeum Willyho Brandta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápisník Václava Jabůrka

Budoucí kancléř se o politiku zajímal už ve škole a postupně se z něj stal významný levicový aktivista. Nástup nacistů ho zastihl v devatenácti letech, a mladík se okamžitě rozhodl emigrovat.

„Z Lübecku se musel nejdřív dostat do malého přístavu Travemünde. S sebou měl jen malou tašku, kam si mimochodem přibalil Marxův Kapitál. Větší zavazadla by u nacistů mohla vzbudit podezření.“

Herbert Frahm si ve švédském exilu vymyslel nové jméno. Pod přezdívkou Willy Brandt se angažoval v dělnickém hnutí a pseudonym si nakonec ponechal. Na konci šedesátých let se s ním stal prvním spolkovým kancléřem za sociální demokraty.

„Možná tím nejvýznamnějším okamžikem jeho vlády bylo pokleknutí u památníku varšavského ghetta. Bylo to symbolické stvrzení takzvané Ostpolitik, tedy smiřování s východem. Fotka z Varšavy se zapsala do dějin.“

Brandtova snaha o zlepšení vztahů s komunisty mu vynesla i Nobelovu cenu míru. V městské kronice ale podobných zápisů najdeme víc.

„Je to taková zajímavost: s Lübeckem jsou úzce spojení hned tři držitelé Nobelovy ceny. Dostali ji taky Günther Grass a Thomas Mann.“

Tři kamarádi

Willy Brandt a zmíněný Günther Grass byli taky blízcí přátelé a měli podobné politické názory. Grassovo muzeum dělí od toho Brandtova jen pár kroků. Provedl mě jím pan Frank Höper.

„Günther Grass psal Willymu Brandtovi různé volební projevy a vznikl mezi nimi vřelý vztah.“

Kamarádství lübeckých nobelistů ale paradoxně vůbec nesouviselo s místem, které je spojovalo. Brandt se do svého rodného města vracel jen zřídka, zatímco Grass se v něm zabydlel až v době své největší slávy.

„Lübeck se stal jeho druhým domovem, protože se podobal Grassově rodnému Gdaňsku. Bylo to nejvýchodnější město za hranicemi NDR, i proto si ho vybral,“ říká průvodce Höper.

Václav Jabůrek, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme