Himaláj bojuje s nedostatkem šerpů. S turisty chodí nezkušení průvodci, přibývá nehod

Himalájským turistickým kancelářím chybí horští šerpové. Na Mount Everest ročně vyleze dvakrát víc lidí než před dvaceti lety a místních průvodců přitom nepřibývá. Zato neštěstí v horách se množí.

Káthmándú Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šerpa v Himaláji (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Šerpové obvykle pocházejí z vysokohorských oblastí a díky své gentické výbavě dobře snášení velké nadmořské výšky. Kvůli jejich nedostatku podle agentury AFP ale turisty v poslední době často doprovázejí nezkušení průvodci a přibývá horských neštěstí.

Šerpové jsou nejvytíženější v dubnu a květnu, kdy se na Everest vydává nejvíc turistů. Za tu dobu si můžou vydělat přes 200 tisíc korun, což je čtrnáctinásobek průměrného nepálského platu.

Těžkou práci si podle AFP vybírají hlavně proto, aby mohli poslat své děti do zahraničních škol. Agentura proto píše, že nepálské horské vesnice čeká generační krize. Potomky šerpů už prý totiž neláká představa tahání nákladu do osmitisícových výšek.

Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme