Historickým městem roku 2020 je Havlíčkův Brod. Dostane šek milion korun na památky

Historickým městem roku 2020 se v úterý stal Havlíčkův Brod. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky a odměnu milion korun na další péči o kulturní dědictví v Praze převzal jeho místostarosta Libor Honzárek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havlíčkův Brod | Foto: Ľubomír Smatana

Zástupce v úterý oceněného města Libor Honzárek je předsedou sdružení, které soutěž o Historické město roku pořádá. Po převzetí ceny řekl, že si nepřipadá být svým působením ve sdružení zvýhodněn.

„Na rozsáhlou revitalizaci středu města jsme se začali připravovat před 16 lety a zhruba před deseti lety byla dokončena první etapa rekonstrukce hlavního havlíčkobrodského náměstí,“ řekl Honzárek.

„Je důležité mít jasný cíl, najít si jakýsi rastr postupných úkolů, domluvit všechny zainteresované složky, tedy projektanta, město, které to platí, památkový ústav, správce sítí, vlastníky objektů… je potřeba udělat kvalitní přípravu a pak dodržovat plán,“ řekl.

„Za posledních asi deset let jsme do revitalizace Městské památkové zóny investovali asi 300 milionů korun, z toho zhruba 50 milionů byly dotace. Z vlastních prostředků města jsme dali čtvrt miliardy korun,“ řekl místostarosta Historického města roku 2020.

Ve finále letos byly ještě Městská část Praha 1, Prachatice, Ivančice, Cheb, Opočno, Dubá, Frenštát pod Radhoštěm, Olomouc, Vysoké Mýto, Horažďovice a Holešov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme