Na Šumavě horskou chatu nehledejte. Náladu vám spraví v Bavorsku u kamen pod vrchem Luzný

Najít tradiční horskou chatu nebo boudu není v českých horách problém, výjimkou je ale Šumava. Na vrcholech nebo hřebenech na české straně nestojí žádná. Když ale přejdete hranice do Bavorska, narazíte hned za šumavskými vrcholy na několik horských chat, které jsou otevřené i v zimě a kam se přicházejí ohřát i čeští turisté. Jedna z nich stojí pod vrchem Luzný v nadmořské výšce 1373 metry.

SERIÁL RADIOŽURNÁLU Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V horské chatě pod vrchem Luzný mají jídelní lístek přeložený do češtiny, v nabídce je gulášovka s chlebem i knedlíky se zelím.

V horské chatě pod vrchem Luzný mají jídelní lístek přeložený do češtiny, v nabídce je gulášovka s chlebem i knedlíky se zelím. | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Výhled z vrcholu je do celého širokého okolí. „Dole je krásně vidět Roklan i s jezerem, rozhledna na Poledníku…“ ukazuje Milan Voráček.

„Fascinující je, že všude, kam se člověk podívá, jsou suché smrky a kolem nich ty, co tam vyrostly samy. Už jsou vysoké asi pět metrů. Vsadím se, že je tam určitě nikdo nesázel, je to krásně zarostlé,“ raduje se Milan z přirozené obnovy lesa.

Češi vítáni

Dolů z vrcholu stačí sjet na lyžích pár desítek metrů na bavorskou stranu a ocitnete se v útulné hospodě u krásných zelených kachlových kamen.

Na Čechy jsou tu připravení – jídelní lístek je přeložený do češtiny, v nabídce je gulášovka s chlebem i knedlíky se zelím, ale třeba taky bramborové placky s jablečným pyré.

A i když se zákazník neumí vymáčknout v němčině, obsluha je milá a trpělivá, pochvaluje si Milan Voráček. Ví, o čem mluví, ze své maringotky pod Ostrým to sem nemá tak daleko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak jsou na vrchu Luzný připraveni na české turisty? Poslechněte si celou reportáž

Porušená paměť krajiny

Chata na Luzném je otevřená jen o víkendu, stejně jako Falkenstein u Železné Rudy. Nahoru se dostanou jen pěší nebo lyžaři a z Česka je to navíc kvůli vzdálenosti náročnější.

Na Šumavě horské chaty nezůstaly kvůli válce, odsunu Němců a vytvoření železné opony. „Domy byly buď přímo zbourány nebo zčásti přestavěné na vojenské objekty. Ty pak byly po roce 1989 také často zdemolovány,“ říká mluvčí Národního parku Jan Dvořák

Jedinou horskou chatou na Šumavě je Březník. Od Národního parku ji má pronajatou podnikatel z blízké Modravy a chata je otevřená pouze v letní sezóně.

Ľubomír Smatana, Anna Duchková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme