Horská ubytování mají volná místa i o Vánocích, kvůli drahým energiím si ale jejich návštěvníci připlatí

Každý druhý Čech se letos v zimě chystá na hory. Zjistil to říjnový průzkum Asociace horských středisek mezi více než tisícovkou respondentů. Hoteliéři přesto hlásí ještě dostatek volných kapacit. A to i přes vánoční a silvestrovské termíny, které tradičně bývají obsazené jako první. Ubytování ale letos zdraží, hlavně kvůli vysokým cenám energií. Právě ty donutily některé provozovatele hotelů a penzionů tuto zimní sezonu úplně zavřít.

Reportáž Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžaři, ilustrační foto

Hoteliéři zatím ještě hlásí dostatek volných kapacit (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iRozhlas

K pronájmu nabízí přibližně 550 lůžek v apartmánech. V lipenském Lake Resortu si na nezájem turistů před zimou stěžovat nemůžou. Přesto je ale podle Lukáše Krejzy ze společnosti Lipno Lake Resort rezervací méně než v době před koronavirou pandemií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Zuzany Švejdové.

„Obsazenost silvestrovského týdne je k dnešnímu dni přibližně 75 procent. V minulosti to v této době bylo už beznadějně vyprodané. Vánoční týden ten bývá vždy o něco slabší - v současnosti máme obsazenost 50 procent,“ řekl Radiožurnálu Krejza.

Čeká také, že s blížícími se svátky rezervací v systému ještě přibude. Češi totiž poslední dobou kvůli obavám z možných covidových omezení objednávají ubytování až krátce před odjezdem.

Ski areál na Ještědu začal zasněžovat. Jinde se obávají, že vysoké ceny energií zkrátí sezonu

Číst článek

„Dříve se v našem resortu rezervovalo v průměru 100 dní před pobytem, nyní je to pouze 30 dní a máme velký počet rezervací na poslední chvíli, třeba týden před vlastním pobytem,“ doplňuje Krejza.

Jenže čím později si lidé ubytování zarezervují, tím víc peněz si připlatí. Ceny za nocleh se totiž směrem k zimním svátkům postupně zvedají.

„Před Vánoci průměrná cena, která se normálně pohybuje kolem 2000 korun za noc, stoupá na 2600. Víkendový průměr na ubytování – víkendy jsou většinou nejdražší – tak stoupá až lehce na 3000 korun za noc v té nejvyšší sezoně, tedy o vánočním víkendu. Na přelomu roku to jde všechno nahoru,“ popisuje ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

Silvestr na horách

Podle Hergeta je zatím průměrná obsazenost hotelů směrem k silvestrovské noci kolem třiceti procent. Na horách ale mají tradičně rezervovaných mnohem víc pokojů.

Stačí lehký batoh a nepromokavá bunda. Norská síť veřejných chat stojí na střídmosti a důvěře

Číst článek

Třeba na Šumavě, v Krkonoších nebo v Lužických horách hlásí hoteliéři už teď zaplněné kapacity asi z poloviny. Podle ankety Asociace horských středisek se právě do hor letos v zimě chystá přes polovina Čechů.

„Jsou tam samozřejmě i ti, kteří normálně na hory třeba nejezdí. Z těch, kteří jezdí lyžovat, asi 81 procent lidí odpovědělo, že se chystá na české hory. Drtivě převažují vícedenní pobyty – 76 procent a nejčastěji je to prodloužený víkend asi na 3–4 dny,“ míní ředitel asociace Libor Knot.

Některým ubytovacím zařízením se ale už letos nevyplatí provoz udržovat. Už v minulých letech přišly o tržby kvůli covidovým lockdownům, kdy jim hosté zkrátka nepřijeli.

Teď majitelé hotelů a penzionů pro změnu bojují s vysokými cenami energií a v některých případech končí s podnikáním ještě před začátkem zimní sezony.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme