Chcete pracovat na obnově hradu? Krašov vás přijme s otevřenou náručí

Hrad Krašov na severním Plzeňsku je oblíbeným cílem turistů. Jak by také ne – zřícenina hradu zasazená do krásného prostředí s výhledem na řeku Berounku přímo vybízí k návštěvě. To, jak pozůstatek hradu a jeho okolí vypadá, ale není samo sebou. O vše tady pečuje Spolek pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova v Kralovicích.

Krašov (Plzeň) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolek vznikl již ve 30. letech minulého století a hlavním iniciátorem vzniku byl Václav Tomeš, po němž je pojmenována například naučná stezka v okolí hradu. Tento spolek ale neměl vždy na růžích ustláno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si o spolku, který pečuje o hrad Krašov

„Osmdesátá léta se nesla ve znamení rozpuštění spolku a upadal i hrad. Teprve začátkem 90. let došlo z obnovení spolku po dvanácti letech nucené pauzy. Spolek vykoupil hrad, pozemek a přilehlé lesy už ve 30. letech, ale v 90. letech musel být tento výkup zopakován,“ uvedl místopředseda Spolku pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova v Kralovicích Jakub Hendrich.

O hrad je třeba pečovat neustále, proto by spolek rád na hradě přivítal ročně více návštěvníků, z jejichž vstupného hradí nejrůznější opravy. Kupříkladu Libušina vyhlídka je v současnosti veřejnosti přístupná jen částečně, jelikož výstup na ni by už mohl být vzhledem k jejímu stavu poněkud nebezpečný.

Podobných oprav a údržbových prací je na hradě zapotřebí více. Také proto spolek pořádá během roku různé kulturní akce a snaží se prohlídku hradu zatraktivnit poutavým výkladem.

Jsme takový pytel blech

Spolek také rád přivítá nové členy. Odborná znalost památky není nutná, zájemci se o hradu časem prý vše potřebné dozvědí.

Dlouhé dny na lešení. O dobrých a špatných rekonstrukcích hradů s architektem Václavem Girsou

Číst článek

„Existuje takzvané čekatelství, které trvá nejméně půl roku. Pokud jsou sympatie vzájemné a člověk během té doby ukáže, co v něm je a že je ochotný tady s námi spolupracovat, tak ho přijmeme. Kam moje paměť sahá, tak všichni, kdo projevili zájem, byli fajn lidi a my jsme je přijali. V současnosti je nás asi 24,“ vysvětlil Hendrich.

„Krašov by potřeboval větší lidskou sílu. O hradu se člověk průběžně dozví vše, co bude potřebovat. Máme zde i publikace, ze kterých se lze dovzdělat, a následně předávat tyto znalosti návštěvníkům. Jsme takový pytel blech, v dobrém smyslu slova. Ve spolku jsme každý úplně jiný, jiného vzdělání, zaměření i ražení. A mně se zdá, že to funguje,“ dodal.

A jak se k členství ve spolku dostal jeho současný místopředseda? „Je to zhruba šest let od doby, kdy jsem jel s přáteli jako vodák Berounku. Od řeky je to pět minut nahoru k hradu, kam jsme vystoupali, a já jsem si říkal, že by se tam skvěle slavily narozeniny. Strašně se nám tam líbilo. Z vlastní vůle jsem přijel na brigádu a postupně jsem se se spolkem začal víc a víc přátelit, až jsem se stal členem,“ popsal ochranář.

Kateřina Dobrovolná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme