Zpívající silnice přivádí obyvatele malé vsi v Nizozemsku k šílenství. Úřady ji slíbily odstranit

Měla to být zábava a zároveň způsob, jak přinutit řidiče zpomalit. Experiment se zpívající silnicí na severu Nizozemska ale skončil fiaskem. Místní lidé totiž ze zvuku šílí. Nizozemsko přitom není první zemí, která s hrajícími silnicemi experimentuje.

Jesun (Nizozemsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdybyste jeli po bílém pruhu plném malých hrbolků na krajnici u vesnice Jelsum v nizozemském Frísku ve správné 60kilometrové rychlosti, silnice by vám ve správném tempu zahrála část regionální hymny, písně Staří Frísové.

Na nátlak místních obyvatel ale úřady slíbily, že do konce týdne tuhle novinku zase odstraní. Jelsum leží sotva půl kilometru od runwaye velké základny nizozemského letectva a na hluk jsou tam lidé zvyklí. Neustálé vyhrávání hymny je prý ale přivádí k šílenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

I silnice může zpívat a i silnice může zpívat falešně nebo moc nahlas. Přesvědčili se o tom obyvatelé jedné malé vsi na severu Nizozemska.

„Minulou sobotu v noci tady projížděly taxíky z Leeuwardenu do Stiens a nazpátek a snažily se jet po tom pruhu co nejrychleji. Celou noc nám tu zrychleně hrála hymna,“ říká paní Ria z Jelsumu.

„Říkají, že to stálo jen 80 tisíc eur, to není zase tak hrozné,“ dodává její muž s tím, že odstranění zpívajícího pruhu nebude znamenat příliš velkou škodu.

Nápad využít k přehrávání hudby vroubkovaných pruhů, které upozorňují řidiče, že se přibližují ke krajnici, není nový. Poprvé ho zřejmě uvedli do praxe v Dánsku v roce 1995.

Nazvali to asfaltofón a hrál jen čtyři tóny. Když se ale hrající pruh protáhne na několik kilometrů nebo alespoň stovek metrů, dají se s jeho pomocí přehrát i delší kusy. Slavná Route 66 v Novém Mexiku ve Spojených státech například hraje patriotickou píseň America the Beautiful.

Ale ani v Americe nebyly podobné projekty vždycky bez problémů. Jeden podobný pruh v Kalifornii hraje předehru k opeře Vilém Tell rozladěnou kvůli chybě ve výpočtu. Na jiném místě museli pruhy vyfrézované ve vozovce odstranit – podobně jako v Nizozemsku po stížnostech místních.

Přes řadu neúspěchů vznikají stále nové zpívající silnice. Řidiči se po nich mohou projet třeba v Japonsku nebo v Jižní Koreji.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme