Růženín, tyrkys, lazurit. Tatrovácká expedice nahlédla pod ruce íránským šperkařkám

Náušnice i náhrdelníky s drahými kamery, různé řetízky i velké zlaté prsteny. Pro ženy i pro muže. Všude kolem brusky, pilníky, pilky a hořáky. Tak to vypadá v jedné ze šperkařských dílen v centru Teheránu. Íránci si na ručně vyráběné šperky potrpí. Pod ruce se tamějším šperkařům podívali cestovatelé z expedice Tatra kolem světa 2.

Tento článek je více než rok starý.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsme v centru Teheránu, v suterénu jednoho z činžovních domů,“ popisuje Marek Havlíček, který se sem s posádkou vydal podívat na práci iránských šperkařek Lidy a Nedy. Sestry spolu pracují tři roky. A jak to tak bývá, z hobby se stal byznys.

Přehrát

00:00 / 00:00

Expedice Tatry zůstává v Teheránu. Tentokrát zavítala do šperkařské dílny v centru

Lida vysvětluje, že design šperku si nejprve musí nakreslit. To trvá pár vteřin i několik dní. Navrhuje prý šperky podle nálady, nikdy o nich nepřemýšlí moc dopředu. To Neda má úplně jiný přístup – vychází z tradiční perské architektury, třeba z typických mozaik v mešitách.

Dámy obratně opracovávají plíšky zlata, stříbra i mědi, v dílně pracují s drobnými pilníky i silnými plynovými hořáky. Do šperků občas vloží drahý kámen a české cestovatele pochopitelně zajímá, o jaké jde.

Lida má prý ráda modrou barvu, takže vyrábí šperky s lazuritem, kterého mají spoustu například v sousedním Afghánistánu. Neda raději pracuje s odrůdami křemene. „Mně se líbí růžová, a proto z drahých kamenů miluji růženín,“ vysvětluje lakonicky.

Íránské ‚zlato' je ohnivě červené. Tatrovácká expedice přivoněla k šafránu za desítky tisíc

Číst článek

Irán je nicméně proslulý hlavně blankytně modrým tyrkysem, který se tu těží už tisíce let. Neznámější naleziště je na severovýchodě země, v horách nedaleko města Mašhad. Ten používali už staří Egypťané, tyrkysem modře září například posmrtná maska Tutanchamona.

Sestry mimochodem říkají, že věří v mystickou sílu kamenů i v to, že šperky odrážejí lidský charakter. Své originální výtvory zákazníkům prodávají na různých speciálních akcích. A teď kvůli koronaviru prý i na internetu.

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme