Je libo černého sněhuláka? Sníh má v Kazachstánu kvůli zplodinám barvu uhlí

Zlověstně tmavé zbarvení nabrala v posledních dnech sněhová pokrývka ve městě Těmirtau jihovýchodně od kazašské metropole Astany. Ve skoro dvěstětisícovém městě sídlí největší ocelárna v Kazachstánu. Od začátku roku v oblasti panuje bezvětrné počasí a zplodiny z továrny se tak zřejmě usadily na sněhu. Ten teď připomíná spíše uhlí, píše zpravodajský web BBC.

Těmirtau (Kazachstán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog nad hlavním městem Kazachstánu Astanou (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Takhle nemůžeme žít. Dusíme se tady,“ zněl jeden z příspěvků rozhořčených obyvatel Těmirtau na sociálních sítích. Mnozí z nich věří, že za černým sněhem stojí znečištění vypouštěné místní ocelárnou, která patří pod koncern ArcelorMittal. Přesnou příčinu fenoménu se nyní snaží odhalit zvláštní skupina nezávislých ekologů a vládních expertů.

Kazašští činitelé firmy ArcelorMittal nepopírají, že jejich ocelárny mohly hrát ve zčernání sněhu významnou roli. Firma uvedla, že za bezvětří se „emise nevytrácejí, a to nejspíše způsobilo změnu barvy sněhu“. Region Karaganda, jehož je Těmirtau součástí, je podle BBC považován za nejhorší část Kazachstánu, co se týče toxických zplodin.

Obyvatelé města proto začali shromažďovat podpisy na petici adresovanou nejmladší dceři prezidenta Nursultana Nazarbajeva Aliji a vedení Asociace ekologických organizací Kazachstánu. Jen v prosinci zaznamenali kazašští meteorologové v Těmirtau hodnoty jedovatého sulfanu v ovzduší více než 11násobně vyšší než oficiální limit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme