V sudu přes Atlantik. Francouz Savin překonal oceán za 127 dní, spoléhal jen na mořské proudy

Více než čtyři měsíce potřeboval dvaasedmdesátiletý Francouz Jean-Jacques Savin k překonání Atlantického oceánu. „Cestoval“ v sudu a spoléhal se pouze na mořské proudy. V hlavním městě Martiniku Fort-de-France ho ve čtvrtek ráno SELČ přivítala jeho partnerka Josiane a přítel Pierre Galzot. K překonání trasy dlouhé 5800 kilometrů bývalý vojenský výsadkář potřeboval 127 dní.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Savin na snímku se sudem, ve kterém překonal Atlantik. Trvalo mu to 127 dní. | Zdroj: Profimedia

Na cestu se vydal 26. prosince z El Hierra, nejzápadnějšího ostrůvku Kanárských ostrovů. Své „plavidlo“ opustil už v pátek, kdy ho vzal na palubu ropný tanker směřující na nizozemský karibský ostrov Svatého Eustacha. Tam ho vzal do vleku francouzský remorkér vyslaný speciálně pro to, aby Savina dopravil na francouzský zámořský departement Martinik.

Švýcarský cestovatel obkrouží za rok bez pomoci motorových vozidel Zemi od pólu k pólu

Číst článek

‚Ani nezhubnul‘

Když Savin ve Fort-de-France vylezl ze svého sudu, prohlásil Galzot, že je to stále tentýž Savin, jakého zná 40 let. „Krajně odolný a dobře vytrénovaný. A ani moc nezhubnul,“ sdělil Galzot, který je profesí lékař. Přesto ale doporučil Savinovi, aby se po cestě podrobil celkovému vyšetření.

Kapsule, v níž Savin plul, měří tři metry na délku a v průměru má 2,1 metru. Byla postavena tak, aby odolala nárazům vln, ale i možným útokům mořských živočichů, především kosatek.

Aby mohl Savin komunikovat s pevninou či určovat svou polohu, napájela přístroje v sudu elektřina ze solárních panelů. Jeho odyseu sledovalo na facebooku 23 000 lidí. Na šesti čtverečních metrech měl Francouz k dispozici lůžko, kuchyňku, malou kancelář a sklad.

Savin, který v sudu překonal Atlantik, se po plavbě objímá s kamarádkou Josiane. | Zdroj: Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme