‚Lepší než jezdit kolem rybníka.‘ Nejmladší single trail v Česku zvládnou i začátečníci

Jestli máte cestu do Moravského krasu a vezete kola, sledujte ceduli s nápisem Jedovnice. V této vesnici před časem vybudovalo pár nadšenců „single trail“ - jednosměrnou cyklistickou trať speciálně upravenou pro jízdu v členitém lesním terénu. V Česku je podobných tratí pár. Tahle nová je méně náročná a pořádně se tam vyřádí každý bez ohledu na zkušenosti. Kdo nemá kolo do terénu, ten si ho může půjčit.

Neprobádaná místa Jedovnice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to tu dobrý. Člověka to za jeden den neodrovná, ani jsem si nenamlátila,“ říká Radiožurnálu Pavla, která je - stejně jako její kamarádka Michala - na mateřské dovolené a na pár hodin si odskočily od dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sobotní díl seriálu Ľubomíra Smatany se věnuje single trail v Moravském krasu. Poslechněte si celou reportáž

„Dostáváme se do formy, směje se Michala a vrací kolo, které si půjčila. „Máme doma kola, ale na těch bychom si tady moc nezajezdily,“ dodává.

Na jedovnickou trasu ovšem nevyráží jenom opatrné matky, ale i divocí mládenci, kteří brzdy moc nepoužívají, třeba závodník Tadeáš. „Tady chrániče nepotřebuju, ale jako trénink je to v pohodě. Ona je to vlastně trasa pro každého. Záleží, co tu chcete vyvádět. I tady si člověk může namlátit.“

U rybníka Olšovec na kraji vesnice stojí dřevěná základna s půjčovnou kol, toaletami, restaurací a dalším vybavením. Uvnitř u baru zarostlý biker Jaroslav Rýdl, který single trail v lese stavěl.

Nacisté ji museli opustit narychlo, teď si továrnu uprostřed rašelinišť bere zpět příroda

Číst článek

„Záleží na rychlosti, jako to projedete. Když pojedou děti pomalu, projedou v klidu všechno, co tu máme. Když si chce někdo zaskákat a pojede rychle, tak si klidně skočí i těch šest metrů. To je tady jedinečné,“ říká.

‚Dává to adrenalin‘

Na trasu vyrážím s Veronikou Tušlovou, jednatelkou spolku Single trail Moravský kras. Svištíme lesem nahoru dolů, na kolech to jde pěkně a zatáčka střídá zatáčku. „Máme tu tři okruhy podle obtížnosti, celkem 28 kilometrů. Teď když je sucho, tak to na trailu víc klouže. Kdyby trochu zapršelo, bude bike držet víc,“ vysvětluje.

Single trail vymyslel s kolegy Petr Vaněk, který mimo jiné organizuje Světový pohár horských kol v Novém městě na Moravě. Spolek shání na peníze na údržbu a má v plánu propojit Jedovnici s Mariánským údolím u Brna, kde vzniká druhá základna. „Lidi to baví, dává to adrenalin, emoce, je to lepší než jezdit kolem rybníka.“

Za jízdu po singl trailu se neplatí. Základna je otevřená od března do listopadu.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme