Jezdí s ní i Češi. Třetí největší evropská cestovní kancelář FTI má problémy, padl návrh na insolvenci

Třetí největší cestovní společnost v Evropě FTI se dostala do finančních problémů a její mateřská skupina FTI Touristik GmbH podala v úterý u soudu návrh na zahájení insolvenčního řízení. Firma uvedla, že dělá maximum, aby zahájené zájezdy byly dokončeny podle plánu, ty nezahájené budou zrušeny.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2024-06-03t112710z_1_240604-111301_elev.JPG

Mateřská skupina cestovní společnosti FTI chce zahájit insolvenční řízení | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

Společnost v době pandemie nemoci covid-19 získala od státního stabilizačního fondu WSF pomoc 595 milionů eur (14,7 miliardy Kč). Zdálo se, že budoucnost má zajištěnou, protože ji za jedno euro chtělo převzít konsorcium vedené americkým finančním investorem Certares a chtělo do ní vložit nový kapitál v objemu 125 milionů eur.

Podle poskytnutých údajů však rezervace v poslední době výrazně zaostávala za očekáváním a řada dodavatelů trvala na platbě předem. Kvůli tomu se zvýšila potřeba likvidity, a firma už nebyla schopna tyto peníze vyplácet do doby, než bude vyřešena nová investice. Vláda odmítla firmě poskytnout další pomoc.

Sopečná turistika láká tisíce lidí. Nedbalost může ale mít fatální následky

Číst článek

V zahraničí se s německou cestovní kanceláří FTI Touristik GmbH aktuálně nachází přibližně 200 až 300 českých turistů. Dovolenou tráví převážně v Turecku, další jsou v evropských letoviscích. V úterý o tom v tiskové zprávě informovala Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. 

FTI Group má zhruba 11 000 zaměstnanců a je třetí největší evropskou cestovní společností za TUI a DER Touristik. Ve fiskálním roce 2022/2023 vzrostl firmě obrat o deset procent na 4,1 miliardy eur. Hlavním akcionářem byla naposledy egyptská investiční rodina Sawirisů, uvedla agentura DPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme