Výbor UNESCO varoval Severní Makedonii, vadí mu černé stavby kolem chráněného jezera Ohrid

Zatímco Česko se může po zasedání výboru pro světové dědictví UNESCO v ázerbájdžánském Baku těšit ze zapsání dvou památek na prestižní seznam, Severní Makedonie dostala od výboru důrazné upozornění. Týká se města a jezera se jménem Ohrid. Je to jediná památka v této zemi zapsaná na seznamu světového dědictví.

Ohrid (Severní Makedonie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštností Ohridu je, že je jak kulturní, tak i přírodní památkou. Tou přírodní je jezero a jeho okolí: obrovská vodní plocha v bývalé ledovcové proláklině s průzračnou vodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jezeru Ohrid ve vysílání Plusu mluvil zpravodaj Pavel Novák

Ohridské jezero se dostalo na seznam UNESCO už v roce 1979. Leží na hranici Severní Makedonie a Albánie jihozápadně od severomakedonské metropole Skopje. Jezero je dlouhé 30 a široké 15 km.  Největší hloubka v něm dosahuje 285 metrů. Když se k němu člověk blíží od Skopje, vypadá jako moře a také se tak při velkém větru chová.

V jezeře a kolem žije několik endemitů, tedy druhů, které žijí pouze na jednom místě. Nejznámějším z nich je pstruh ohridský, v jezeře ale žijí i další vzácné lososovité ryby. Pstruha servírují v místních restauracích tradičně s vařenými brambory, mrkví a hráškem a omáčkou z rozvařených rajčat a paprik.

Pstruha servírují v místních restauracích tradičně s vařenými brambory, mrkví a hráškem a omáčkou z rozvařených rajčat a paprik | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Město Ohrid rozšířilo zápis v seznamu UNESCO v roce 1980. Je jedním z nejstarších obydlených míst na Balkáně - najdou se tu stopy osídlení už z doby bronzové a zachovalo se v něm několik kostelů v doby Byzantské říše.

Mezi dveřmi do EU a NATO. Severní Makedonie volí novou hlavu státu

Číst článek

V Ohridu byla také první slovanská univerzita na Balkáně a nedaleký klášter sv. Nauma, založený šiřitelem slovanské liturgie Naumem kolem r. 905, patří k nejstarším křesťanským památkám.

Ultimátum UNESCO

Výbor pro světové dědictví UNESCO letos na svém zasedání v Baku rozšířil zápis Ohridu na seznam i o albánskou část jezera, zároveň ale varoval město Ohrid, že ho zařadí na seznam ohrožených památek, pokud do února 2020 nezastaví živelný rozvoj zástavby.

Ve městě je totiž řada černých staveb. Na břehu jezera a uvnitř města se staví rodinné domy a rozjetých je i několik velkých stavebních projektů. Hrozí tak, že zmizí původní duch starobylého města tvořený kostely, středověkými domy, branami a dalšími architektonickými prvky.

Zemi jde přitom o hodně. Ohrid je vůbec největší turistickou atrakcí Severní Makedonie, nabízí nejen procházky starobylým městem, ale třeba i projížďku po řece Černý Drin, která je hlavním přítokem jezera. Jejích 45 pramenů je v těsné blízkosti jezera a každou minutu do něj vychrlí 8 m3 vody. Město ale bude muset najít míru mezi turistickým průmyslem a ochranou památek.

Vláda dohlédne na město

Ohridská radnice už slíbila, že bude na varování od UNESCO rychle reagovat. Na seznamu asi tisícovky černých staveb nechybí ani budovy přímo uvnitř historické části města. Ty se budou muset odstranit.

Severomakedonský premiér Zoran Zaev slíbil, že vláda zasáhne, pokud budou městské úřady liknavé. „Právo platí pro každého. Jestli se budou ignorovat rozhodnutí o odstranění staveb, vyvodíme z toho trestněprávní odpovědnost,“ prohlásil předseda vlády.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme