Na Karlštejně začala rekonstrukce za 150 milionů korun. Vzniknou nové expozice i víceúčelový sál

Na Karlštejně byla slavnostně zahájena dlouho očekávaná a opakovaně odkládaná rekonstrukce za zhruba 150 milionů korun. Opravy zahájili zástupci Národního památkového ústavu. Hrad zůstane přístupný a prohlídkové okruhy zůstanou beze změn. Přesto projde hrad několika změnami.

Karlštejn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Karlštejně byla zahájeny opravy, hrad zůstane přístupný beze změn | Foto: Tomáš Pancíř | Zdroj: Český rozhlas

„Vznikne nové návštěvnické centrum, které tu předtím nebylo, nové moderní toalety a namísto těch současných, které jsou nešikovně zasazeny do suterénu císařského paláce, jedné z nejcennějších částí hradu, vznikne víceúčelový sál,“ popisuje plány rekonstrukce kastelán Lukáš Kunst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si prohlídku připravovaných změn na Karlštejně s kastelánem Lukášem Kunstem

V areálu hradu vznikne například i nové drobné občerstvení a posezení s východem na nádvoří, ve sklepě purkrabství bude nově stálá prezentace stavebního vývoje, kterou si budou moci návštěvníci prohlédnout ještě před prohlídkou, a expozice věnována vinařství. „Na Karlštejně jsou vinice od dob Karla IV. K hradu tak neodmyslitelně patří,“ vysvětluje Kunst.

Nový víceúčelový sál zasazený do suterénu má sloužit především pro vzdělávací programy pro děti, přednášky i kulturní akce pro omezený počet návštěvníků.

Zahájená rekonstrukce hradu Karlštejn by měla skončit v roce 2022. 

Vojtěch Šrámek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme