Kočka vítá hosty muzea v Okajamě. Ve vlastní kanceláři

Japonsko je proslulé vysokou hustotou obyvatel. Nikdo už se nediví, že v se tam v hotelích leckde spí v "šuplatech", řada lidí bydlí kvůli vysokému nájmu v mini bytech o rozměru sotva čtyři metry čtvereční a v kancelářích se zaměstnanci nepříjemně tísní. V muzeu umění v japonské Okajamě má však kancelář jen pro sebe kočka.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kočka (ilustrační foto)

Kočka (ilustrační foto) | Foto: Pascal Ohlmann | Zdroj: Pixabay

Pozoruhodnou cestou osudu se podle webu Ashai dostala kočka do muzea věnovaného japonskému malíři Jumedžimu Takehisovi poté, co ji srazilo auto. Černé kočky po úrazu se zaměstnanci muzea ujali, pojmenovali ji Kurosokue a rozhodli se příchozím zpestřit návštěvu muzea tím, že je k prohlídce uvítá černá kočka s červenou mašlí na krku.

Pracovní dobu si náladová kočka ale řídí sama, takže není vždy jisté, že se s ní potkáte. Na každý pád má ale v prostoru muzea vlastní kancelář.

Ve skutečnosti jde o větší prosklený domek pro kočky. Dole je měkký pelíšek a nad ním dvě plošiny, ze kterých může zvířecí nájemník shlížet na svět. Muzeum ale tento příbytek důsledně označuje jako kancelář.

Antistresové kočky i hadi

Kočky na pracovišti nejsou ale v Japonsku úplnou novinkou. Už léta skáčou po nábytku a zaměstnancích japonské firmy Ferray Corporation. Tam si zaměstnance coby typické workoholiky ve stresu hýčkají hned devítičlennou rotou koček, která svou přítomností odbourává stres zaměstnanců, čímž se zvyšuje produktivita práce.

Společnost dokonce podporuje své zaměstnance v tom, aby si do práce přivedli vlastní mazlíčky. Tomu, kdo takového nemá, vyplatí firma takzvaný kočičí bonus ve výši 42 dolarů, pokud se ujmou opuštěné kočky. V zemi jsou populární také různé kavárny, kde se hosté mazlí se zvířaty. Kromě koček to mohou být i psi nebo dokonce hadi a sovy. 

Proti soví kavárně v Tokiu se už ale ozvali ochránci z organizace Zoocheck. Podle nich život v takovém podniku narušuje biorytmus nočních ptáků a navíc je pro ně kontakt s lidmi stresující. I kvůli zvířecím kavárnám volají ochránci po zpřísnění japonských zákonů na ochranu zvířat. Doufají, že se to podaří do olympiády v Tokiu v roce 2020.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme