Konec turistů ve fontánách. Řím bude ochlazování v památkách pokutovat

Antické, románské, renesanční i barokní památky přilákají do Říma asi 10 milionů turistů každý rok. Město na nich hodně vydělává, přináší mu to také řadu problémů, které často musí řešit strážníci.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž se v létě ochlazuje u římské fontány Barcaccia. | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

Je málo příjemnějších věcí než se v horkém letním dni osvěžit v chladivé vodě. Pokud vás ale touha po ochlazení přepadne uprostřed rozžhavených ulic Říma, tak na tamní slavné fontány ve vlastním zájmu raději úplně zapomeňte. Řím už má totiž dost turistů, kteří si k ochlazení vybírají barokní fontány, a rozhodl se proti nim zakročit.

Římská fontána di Trevi v listopadu 2015. | Foto: Alessandro Bianchi | Zdroj: Reuters

Turistům, kteří by se chtěli osvěžit třeba v slavné fontáně di Trévi, hrozí pokuta v přepočtu přes 6 tisíc korun. Podle starostky Říma Virginie Raggiové jsou turisté stále nevychovanější a koupání zpocených nohou ve fontánách z 16. století se opravdu nesluší. „Každý musí respektovat krásu Říma. Nebudeme tolerovat chování, které narušuje důstojnost našich památek, fontán a monumentů. Chceme chránit historické, archeologické a umělecké dědictví Říma," prohlásila.

Radnici ale nejde jen o koupání. Nesmí se například ani posedávat na okrajích fontán nebo si na takovém místě vybalit svačiny. Z fontán také nesmějí pít psi. S pokutou musejí počítat i lidé, kteří by chtěli vybírat drobné, které se do fontán házejí pro štěstí - ani to se nesmí.

Jen do fontány di Trévi turisté minulý rok hodili drobné v celkové hodnotě asi 25 milionů korun. Peníze dostala charita.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme