Do Francie jen s testem či očkováním. Kam vyrazit bez omezení a kde stále platí covidové restrikce?

Pandemie koronaviru s příchodem léta ubrala na intenzitě a mnoho států tak přistoupilo ke zrušení omezení týkajících se vstupu do země. Některé z nich ale očkování či test po příjezdu nadále vyžadují. Kam se můžou Češi letos vydat na dovolenou bez omezení, a kde musí splnit určité podmínky? Server iROZHLAS.cz přináší velký přehled zemí a jejich současných omezení pro zahraniční turisty.

Tento článek je více než rok starý.

Cesta kolem světa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eiffelova věž. Ilustrační foto.

Eiffelova věž. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Česká republika k 9. dubnu 2022 zrušila veškerá opatření zamezující šíření nákazy koronaviru pro navrátilce ze zahraničí. Cestující po návratu do Česka nemusí vyplňovat příjezdový formulář, podstoupit test ani dokládat dokončené očkování.

Některé evropské i světové země však stále příjezdové restrikce uplatňují. Server iROZHLAS.cz proto podrobně zmapoval oblíbené turistické destinace a přináší přehled vstupních podmínek do každé z nich.

Evropské země bez omezení

Většina evropských států v průběhu roku 2022 uvolnila karanténní opatření při příjezdu do země. Do těchto zemí lze volně cestovat za jakýmkoliv účelem. Cestující se nemusí prokazovat průkazem bezinfekčnosti. Očkování ani testování na přítomnost koronaviru v těle není podmínkou pro vstup do země. Speciální podmínky, např. nošení roušek, si ale můžou při cestě do země určit dopravci v letadlech, vlacích či autobusech.

Nahoru ↑

Evropské země s omezeními

Ne všechny státy Evropy ale k úplnému uvolnění protipandemických opatření přistoupily. Tvrdé restrikce tyto země již neuplatňují, vyžadují ale pro vstup za účelem turistiky určitá kritéria. Nejčastějšími je dokončené očkování vakcínami schválenými k použití v Evropské unii (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson, Novavax).

Neočkované osoby musí před příjezdem do země podstoupit PCR nebo antigenní test v určitém časovém rozmezí nebo dokázat prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Zpřísněné podmínky aplikují tyto země:

  • Finsko – při cestě do země se musí přijíždějící prokázat dokončeným očkováním, které ale platí pouze 270 dní, tedy 9 měsíců od aplikace druhé dávky vakcíny (následně je nutné dokázat aplikaci třetí dávky). Pro neočkované platí interval od prodělání nemoci 180 dní nebo předložení 72 hodin starého PCR či antigenního testu.
  • Francie – neočkovaní cestující bez prodělané nemoci musí předložit potvrzení o prodělaném covidu (ne starší než 180 dní). Uznává se i PCR test starý maximálně 72 hodin nebo 48 hodin platný antigenní test. Ve Francii platí přeočkovací povinnost – certifikát o dokončeném očkování platí po dobu 9 měsíců od poslední (momentálně nejvýše třetí) dávky.
  • Itálie – při cestě do země platí v letadle povinnost mít zakrytá ústa respirátorem třídy FFP2. Tato povinnost platí i pro cestování hromadnou dopravou a při návštěvě muzeí a kin.
  • Malta – pro cestu na Maltu musíte mít certifikát o bezinfekčnosti. Neočkování se na ostrov nedostanou bez PCR testu provedeného nejdéle 72 hodin před cestou nebo 24 hodin starého testu antigenního. Je také možné předložit potvrzení o prodělané nemoci v posledních 6 měsících.
  • Monako – neočkovaní cestující musí předložit PCR či antigenní test starý maximálně 24 hodin.
  • Portugalsko – cestující musí předložit očkovací certifikát. Dvojdávkové očkování má v Portugalsku platnost 9 měsíců, poté je nutné se prokázat třetí dávkou. Neočkovaní mají povinnost se před příjezdem otestovat PCR testem (72 hodin před odjezdem) či antigenním testem (24 hodin)

Asie

Většina států stále v určité podobě aplikuje protipandemická opatření, zároveň ale pro pracovní i turistické účely otevřely své hranice. Výjimkou je Čína, která i přes sílicí vlnu nákazy covid-19 praktikuje nulovou toleranci vůči onemocnění. Cestující do země se tak musí podrobit několika fázím testování, a to i v průběhu cesty. Zároveň jsou výlety do Číny za účelem turistiky zakázány.

V Česku se objevují podvodní prodejci zájezdů. Dovolené nabízí i přes pochybné internetové aukce

Číst článek

Zákaz cestování pro turisty stále aplikuje také Japonsko, od 10. června ale povolilo vstup do země organizovaným skupinám pod podmínkou předložení negativního PCR testu.

Na turistickém průmyslu přežívající Thajsko se zahraničním návštěvníkům také otevřelo. Podmínkou je vyplnění tzv. Thailand passu. Zahrnuje předložení cestovního pasu, dokončené očkování (nebo PCR test 72 hodin před odletem pro neočkované) a zdravotní pojištění proti nákaze covid-19.

Naopak bez nutnosti testu či očkování se mohou cestující podívat do dlouho nepřístupného blízkovýchodního státu Izrael. Před cestou je pouze nutné vyplnit příjezdový formulář.

Zato v sousedním Jordánsku se každý přijíždějící cizinec musí zaregistrovat přes webovou stránku visitjordan.gov.jo, na které si na základě očkovacího statusu vygeneruje QR kód. Neočkovaní cestující se musí připravit na zásadní omezení pohybu. Bez QR kódu se nepodívají do restaurací, hotelů ani k památkám – nevakcinovaní mají v Jordánsku zákaz vstupu do všech veřejných prostor. Je nutno také pamatovat na skutečnost, že při uvedení chybných či nepravdivých údajů či nedodržení předpisů ze strany cestovatelů hrozí pokuta ve výši 10 000 JOD (310 000 korun).

Do Spojených arabských emirátů se Češi mohou vydat pouze po splnění podmínek: na letišti musí předložit certifikát o dokončeném očkování, nebo negativní PCR test starý maximálně 48 hodin, nebo potvrzení o prodělání covidu-19. Ve všech vnitřních prostorách v Dubaji i Abú Dhabí je zavedena povinnost nošení roušek.

Nahoru ↑

Afrika

Oblíbené turistické destinace v Africe EgyptTunisko vyžadují od zahraničních turistů průkaz bezinfekčnosti. Oba státy vyžadují dokončené očkování či jeho náhradu testy. Zatímco časová hranice u obou typů testů je při vstupu do Egypta 72 hodin, Tunisko požaduje PCR test starý maximálně 48 hodin a antigen 24 hodin. Ani jeden stát neuznává prodělání nemoci jako doložení bezinfekčnosti.

U ostatních afrických států se podmínky vstupu liší, informace doporučujeme zjistit individuálně na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Nahoru ↑

Severní Amerika

Pro cestující z Evropy se otevřely také hranice států severní Ameriky. Podmínky vstupu jsou ale přísnější. Kanada vyžaduje od všech letecky cestujících osob z Evropy starších 12 let povinnou vakcinaci proti covidu. Do 31. srpna se ale Kanada nachází v tzv. přechodném období. Povoluje tedy místo dokončeného očkování maximálně 72 hodin starý PCR nebo antigenní test, maximálně 24 hodin od začátku cesty.

Spojené státy americké doposud vyžadovaly pro vstup do země dokončené očkování a PCR test. Testovací povinnost ale federální vláda po doporučení Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) k 12. červnu ukončila. Stále se však cestující musí prokázat dokončeným očkováním.

Nahoru ↑

Střední a Jižní Amerika

Podmínky pro vstup do zemí v oblasti Střední a Jižní Ameriky se liší podle opatření jednotlivých států. Do většiny z nich je potřeba ke vstupu dokončené očkování nebo negativní test na koronavirus. Doporučujeme si ale podle konkrétního cíle cesty zjistit přesné podmínky na stránkách ministerstva zahraničí.

Nahoru ↑

Timon Láska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme