Výlet do hor během celostátní karantény? Možné to je, někde se ale musíte nahlásit krizovému štábu

Poměrně vysokou návštěvnost Jizerských hor a Krkonoš hlásí v těchto dnech Horská služba a starostové tamních obcí. Lidé vyrážejí nejen na jednorázové výlety, ale i třeba i na vícedenní pobyty na chatách a chalupách. Speciální opatření vlády kvůli koronaviru pohyb v přírodě nezakazují, má to ale své limity. Podrobnosti o pohybu v horách zjišťoval Český rozhlas Liberec.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výlety do hor by lidé měli omezit. Pokud se k nim přesto odhodlají, měli by se nahlásit krizovému štábu a dodržovat určitá pravidla. (Ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay CC0 Creative Commons, Fotobanka Pixabay

Ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučilo lidem dodržovat i o víkendu zákaz volného pohybu a omezit návštěvy chat a chalup. Omezení platí zatím do 24. března, je ale pravděpodobné, že kvůli stále platnému stavu nouze a aktuální situaci ho vláda prodlouží (více o chystaných krocích zde).

K doporučení ministerstva se připojuje i Liberecký kraj. Vyzývá rekreanty, kteří i přes nařízenou karanténu opustili své trvalé bydliště a odjeli na chaty a chalupy, aby se přihlásili na speciální linku krizového štábu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výlet do hor během karantény - jaká jsou pravidla?

„Ty informace jsou pro nás důležité především proto, že kdyby tam museli zasahovat třeba hasiči, policie, nebo krajská záchranka, tak bychom kvůli bezpečí chtěli vědět, že budou někde na místě, kde jsou lidé, kteří mohou být potencionálním zdrojem nákazy nemoci COVID-19,“ uvedl k tomu hejtman Libereckého kraje Martin Půta ze SLK.

Linka krizového štábu v Libereckém kraji má telefonní číslo 485 226 999. Lidé, kteří plánují vyrazit do hor, se můžou přihlásit i prostřednictvím emailu krizovy.stab@kraj-lbc.cz. 

Jizerské hory

V souvislosti s karanténou správci CHKO Jizerské hory přímo žádná doporučení nemají. Nijak pohyb neomezují, lidé jen musí jako vždy chodit po značených turistických stezkách.

Hasiči ze skladu v Opočínku rozvážejí ochranné pomůcky z Číny. Ruslan už odletěl zpět do Šen-čenu

Číst článek

Běžecké lyžování sice vysloveně zakázáno není, ale protože jde o masový sport, tak ho Liberecký kraj důrazně nedoporučuje. Správci stop už také nesmějí po dohodě s krajem tratě upravovat, rolby ani skútry už je více než týden neprojíždějí.

Krkonoše

Kromě Libereckého kraje vydal seznam doporučení o pobytu v přírodě také Krkonošský národní park. Ten uvádí, že trávit čas na soukromé chalupě nebo v přírodě je možné, ovšem v případě, že „ji máte za humny“. Za krkonošskou přírodou by tedy měli vyrazit jen lidé z blízkých oblastí.

Správci parku také připomínají tato čtyři omezení: je zakázaný provoz ubytovacích zařízení, je zakázáno překračovat hranice, lidé se také nesmí pohybovat ve velkých skupinách, i v přírodě má člověk chodit s rouškou.

Šárka Škapiková, Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme