Karlštejn, Hluboká nebo Bouzov. Státní hrady a zámky budou do odvolání uzavřeny, sezona začne později

Národní památkový ústav do odvolání uzavřel památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito. Informovala o tom v úterý mluvčí ústavu Jana Hartmanová. Památkový ústav má ve své správě stovku hradů, zámků a dalších objektů.

Praha (Aktualizováno: 14:25 10. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlštejn patří k nejkrásnějším historickým památkám Česka. | Zdroj: Profimedia

Památky ve správě státu loni navštívilo 5,273 milionu lidí. K objektům, které jsou otevřené celoročně, patří třeba zámek v Třeboni, zámek Sychrov, zámek v Mníšku pod Brdy, hrad Nové Hrady, zámek Hluboká nad Vltavou nebo hrad Karlštejn.

Národní památkový ústav se snaží stále více hradů a zámků otevírat i mimo hlavní návštěvnickou sezonu od jara do podzimu. Pětimilionovou hranici překonala návštěvnost státních památek loni pátý rok po sobě.

Kromě trojice nejoblíbenějších objektů, kterými jsou Lednice, Český Krumlov a Hluboká a na prvních příčkách se dlouhodobě střídají, se vysokému zájmu těší i Valtice a Karlštejn, kam přišlo přes 200 tisíc lidí.

Hranici 100 tisíc návštěvníků překonaly také další památkové objekty: Kroměříž, Konopiště, Trosky, Křivoklát, Bouzov, Sychrov a Buchlovice.

Které akce se ruší? A mají rodiče nárok na ošetřovné? 10 otázek a odpovědí k opatřením kvůli koronaviru

Číst článek

Národní památkový ústav loni meziročně stouply také výnosy z prodeje služeb a z pronájmu. Celkem výnosy v roce 2019 činily 620 milionů korun. V roce 2018 činily výnosy podle dřívější informace ústavu 572 miliony korun.

Zvýšený zájem o památky byl v loňském roce i ze strany filmařů - výnosy z pronájmů ve vazbě na filmování vzrostly meziročně téměř o deset milionů korun.

Národní památkový ústav je příspěvkovou organizací ministerstva kultury s více než miliardovým rozpočtem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme