V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Horská služba nedoporučuje hřebenové túry

Horská služba Krkonoše kvůli snížené viditelnosti a silnému větru nedoporučuje hřebenové túry. Výstrahu vydala ráno. Na hřebenech Krkonoš vítr v nárazech dosahoval rychlosti až 90 kilometrů, řekli v pátek zástupci krkonošské horské služby. Kvůli silnému větru se ráno nerozjela kabinová lanovka na Sněžku. V provozu může být do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Špindlerův Mlýn (Aktualizováno: 9:03 21. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na hřebenech Krkonoš vítr v nárazech dosahoval v pátek ráno rychlosti až 90 kilometrů | Foto: Tomáš Adamec

Podle polské horské služby bylo ráno na Sněžce sedm stupňů pod nulou, pocitová teplota okolo minus 15 stupňů a vítr v nárazech dosahoval rychlosti přes 100 km/h. Lanovka na Sněžku vede z české strany. Vítr zastavil oba úseky: Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Aktuální informace o provozu lanovky jsou na webu.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno silná mlha, čtyři stupně pod nulou a vítr v nárazech dosahoval až 90 kilometrů v hodině. Přes ČR v pátek přechází studená fronta.

Pád dvou lavin na východě Turecka si vyžádal 38 obětí. První zasypala minibus, druhá záchranáře

Číst článek

Podle předpovědi má převládat proměnlivá oblačnost, ojediněle přeháňky, nad 500 metrů sněhové. Nejvyšší denní teploty mají být nad nulou, v 1000 metrech na horách kolem minus jednoho stupně Celsia. Čerstvý západní až severozápadní vítr by měl odpoledne slábnout.

Druhý stupeň nebezpečí

V Krkonoších v lavinových katastrech platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech je většinou od 50 do 100 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích a žlabech. Za posledních 24 hodin napadlo za působení západního až jihozápadního větru okolo 15 centimetrů sněhu.

„Mezi novou a starou sněhovou pokrývkou se vytvořila krusta. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ uvedla na webu krkonošská horská služba.

Lavinovými lokalitami jsou na české straně Krkonoš Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku pozoruhodně intenzivní, na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme