Místa na stání v letadle? Výrobce z Itálie navrhl zádová opěradla pro kratší lety, není o ně zatím zájem

Italský výrobce Aviointeriors navrhl nový design ‚opěrek‘ do letadel. Úmyslem bylo vytvořit sedadlo, které zabere v letadle minimum místa, a sníží tak cestovní náklady. Zádová opěradla sedaček Skyrider jsou prodloužená a sedací část je naopak výrazně kratší. Mezery mezi sedačkami jsou tak sice minimální, ale cestující při letu již v podstatě stojí.

Hamburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavním cílem italského výrobce sedaček bylo lety výrazně zlevnit. S novými sedačkami se podle nich vejde do letadla o 20 % pasažérů více. Ušetří se i na hmotnosti, nová sedačka váží zhruba polovinu toho co tradiční.

České aerolinky propustí více než 100 zaměstnanců. Důvodem má být zmenšení flotily letadel

Číst článek

Podle technického poradce Gateana Peruginiho cílem firmy ale není vměstnat do letadla co nejvíce pasažérů. „Chceme nabídnout různorodost, která je v dnešní době nemožná, pokud chcete dosáhnout maximálního počtu pasažérů,“ řekl Perugini americkému serveru CNN. Výsledkem by měla být větší variabilita tříd v jedné kabině – standardní ekonomická třída, prémiová ekonomická, business třída a „ultra základní ekonomická“ se Skyrider sedačkami.

Obavy o pohodlí

Oba představené modely na internetu vyvolaly obavy o pohodlí cestujících. Podle výrobce je ale pro krátké lety do 90 minut komfort dostačující. Finální model by měl údajně mít ještě možnost nastavení výšky, aby vyhovoval starším lidem i dětem.

Přes tyto obavy podle serveru Insider některé aerolinky v minulosti o vertikální sedačky zájem projevily, včetně irské Ryanair nebo kolumbijské VivaColombia. Neobjednala si je zatím žádná z nich. Požadavky některých letadel, například A380, A320, A321 nebo 737 totiž nedovolují mezeru mezi sedadly menší než 28 palců (zhruba 71 cm) a v případě sedaček Skyrider je mezera pouze 23 palců (asi 58 cm). Důvodem je podle Peruginiho dosavadní nedůvěra cestujících. „Když za sebou budeme mít silného zákazníka […], můžeme s aerolinkami začít debatovat,“ vysvětluje.

Model Skyrider 2.0 představila firma Aviointeriors již na Aircraft interiors EXPO 2018 loni v dubnu. V úterý proběhl další ročník této mezinárodní výstavy s interiérovým vybavením letadel, kde byl představen upravený model Skyrider 3.0.

anj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme