Rekordní provoz na českém nebi. Počet letů v letním období v Česku stoupl na téměř půl milionu

Letecký provoz na českém nebi byl letos v letním období rekordní. Počet pohybů letadel, tedy přeletů, vzletů a přistání od května do října, se meziročně zvýšil o 1,8 procenta na 498 309. Nejvíc jich bylo tradičně v červenci, kdy letečtí dispečeři odbavili 90 005 pohybů. Oznámilo to ve čtvrtek Řízení letového provozu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla Praha | Foto: Letiště Václava Havla Praha

Nárůst provozu v letní sezoně zaznamenalo i Letiště Václava Havla Praha. Celkový počet startů a přistání stoupl o 12 procent na 84 924 pohybů.

„S ohledem na dosavadní trendy vývoje provozu lze předpokládat, že celkový provoz v českém vzdušném prostoru přesáhne v roce 2017 hranici 850 000 pohybů," uvedl mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Na palubě letadel ČSA se vyplatí nakupovat za eura. Aerolinky používají dvanáct let starý kurz

Číst článek

I v období vrcholící letní sezóny roku dosahovala letadla v průměru nulového zpoždění, uvedlo ŘLP. Dopravci mohli nad Českem třetím rokem využívat koncept přímých tratí, který významně zvyšuje možnost plánování a využívání optimálních letových tratí a projevuje se v úspoře nákladů za palivo.

V meziročním srovnání v českém vzdušném prostoru dále vzrostly takzvané přeletové jednotky o 3,5 procenta. Narůstá tak jak počet proletěných kilometrů, tak maximální vzletová hmotnost letadel, které se na českém nebi objevují. Největším zákazníkem podniku ŘLP nadále Lufthansa, následují společnost Emirates a Turkish Airlines.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s. p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením Ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme