Jak se zabalit do letadla: pozor na lithiové baterie, do odbaveného zavazadla nepatří

Lidé špatně balí kufry do letadla. Upozorňuje na to úterní Deník. Nejčastější problémy jsou se špatně zabalenou elektronikou. Lithiové baterie totiž musí být podle pravidel převáženy v příručním zavazadle na palubě letadla, ne v odbavovaných kufrech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lithiové baterie musí být převážené v příručním zavazadle na palubě letadla, ne v odbavovaných kufrech. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Používání lithiových baterií je stále častější a rizikovější s tím, jak vzrůstá množství osobní elektroniky,“ popisuje Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí společnosti Czech Airlines Handling, pro Deník.

Namazaný chleba nebo ovoce do letadla může. Jogurt už ale ne, pokud má víc než 100 ml

Číst článek

Lithiové baterie můžou na rozdíl od těch ostatních samy od sebe explodovat. Do nákladového prostoru tak nesmí. I malý požár by tam způsobil fatální problém, vysvětluje regionální Deník.

Dnes jsou přitom lithiové baterie běžně součástí dobíjecích akumulátorů, které najdete v noteboocích, tabletech, powerbankách, náhradních bateriích, ale i v elektronických cigaretách.

Nepříjemné je to hlavně pro majitele zavazadla. Pokud obsluha po odbavení kufru zjistí, že v něm je zmíněná elektronika, musí pasažér zpátky ke kufru, aby elektroniku vyndal a vzal na palubu. Když to nestihne, může zmeškat odlet. Pokud na výzvu nezareaguje, posádka letadla ho vyloučí z přepravy, varuje Deník.

Rozdíl mezi odbaveným a kabinovým zavazadlem?

Zavazadla většinou aerolinie dělí na kabinová (neboli příruční) a odbavená (zapsaná) zavazadla.

Kabinová mají menší rozměr než odbavená (u aerolinií se rozměry mohou lišit). Příruční zavazadlo jde s pasažérem na palubu letadla, i proto pro něj platí omezení co se objemu tekutin a nebezpečných předmětů, jako jsou nože či nůžky, týče. Doporučuje se, aby v něm cestující přepravovali například elektronika, cennosti nebo doklady.

Odbavené zavazadlo se odevzdává u přepážky během odbavení a poté zamíří do zavazadlového prostoru letadla. U většiny aerolinií je jedno zapsané zavazadlo v ceně letenky, u nízkonákladových společností se pak musí připlácet. Hmotnostní limit se také liší podle aerolinií. Na rozdíl od kabinového zavazadla lze v odbaveném zavazadle přepravovat třeba tekutiny nebo nůžky a nože. Nedoporučuje se do něj ale vkládat doklady, elektroniku nebo peníze.

sir, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme