Od podzimu se lidé podívají do Louvru jen s rezervací. Opatření způsobilo přemístění Mony Lisy i vedra

Světoznámé muzeum v Louvru v Paříži po náporu návštěvníků v létě rozhodlo, že od konce tohoto roku si budou muset turisté vstupenky na prohlídku sbírek zamluvit dopředu. Doporučilo jim také, aby si udělali rezervace už nyní. Informovala o tom France 24.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do muzea Louvre se od podzimu budou moct lidé podívat jen s rezervací. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Muzeum je pod velkým náporem návštěvníků zejména kvůli jednomu z nejznámějších obrazů na světě Mona Lisa, který namaloval italský umělec Leonardo da Vinci.

Řím zakázal lidem sedět na Španělských schodech. Mohou dostat až desetitisícovou pokutu

Číst článek

Láká ale také například na obrazy jako Svoboda vedoucí lid přes barikády od Eugèna Delacroixe nebo Prám Médusy od Théodora Géricaulta.

Problémy ale zintenzivnily kvůli letošním vedrům, které postihly i Francii. Turisté se totiž chtěli zchladit v klimatizovaných sálech s uměním. V Česku o chystané změně pro návštěvníky informovaly jako první Hospodářské noviny.

Zmatek způsobilo i dočasné přemístění Mony Lisy kvůli rekonstrukci, napsala na webu France 24. Ikonické plátno nyní visí v galerii Medici. V červenci musel Louvre kvůli náporu návštěvníků dokonce na tři dny omezit přístup k obrazu.

Na své tradiční místo se má vrátit v říjnu, těsně před tím, než muzeum spustí výstavu Leonardo da Vinci. Expozice bude otevřená od 24. října 2019 do 24. února 2020.

Povinné rezervace

„Rezervace zpříjemní vstup veřejnosti během celého týdne,“ řekl pro AFP zástupce hlavního správce Louvru Vincent Pomarede. „Nyní návštěvníci riskují, že budou dlouho čekat a možná se dokonce dovnitř nedostanou,“ upozornil.

Overcrowded Louvre struggles to cope with rising tourist tide
bilyonaryo.com.ph/2019/08/07/ove
@AFP news agency
#Louvre
#BilyonaryoProperty

10:37 – 07. 08. 2019

„Dosud nejsou rezervace povinné, ale letos to nahradíme povinným rezervačním systémem, jak to má i spousta dalších muzeí. A koncem roku si budou moct návštěvníci vstupenky rezervovat,“ dodal.

Vysvětlil také, že takové opatření pomáhá muzeím zjistit počet návštěvníků, kteří jím projdou. „Bude to buď v říjnu, nebo v listopadu. Zrychlili jsme naše původní rozhodnutí. Nejdřív jsme mysleli, že to odstartujeme až začátkem roku 2020,“ upřesnil.

V roce 2018 navštívilo Louvre více než 10 milionů lidí, letos jich bude pravděpodobně ještě víc. Většina si přijde prohlédnout právě Monu Lisu.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme