Nejstarší hřebenová stavba Krkonoš slaví 395 let. Na návštěvníky Luční boudy čeká ochutnávka piv

Hřebenová Luční bouda v Krkonoších si v pátek připomíná 395. výročí od zahájení stavby. Součástí oslav bude i koncert Barbory Polákové či symbolické hledání základního kamene ve sklepních prostorech rozsáhlého objektu, oznámila spolumajitelka horské boudy Klára Sovová.

Pec pod Sněžkou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřebenová Luční bouda v Krkonoších | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

„Základní kámen s datem 1623 se sice ztratil, ale víme kam jít, kde lze najít zdivo z této doby. Jsou to sklepy, ve kterých je nyní například vinotéka, sádka pstruhů či pivovar,“ řekla Sovová.

V Krkonoších vysychají mokřady, ochranáři budou pět let zlepšovat koloběh vody v krajině

Číst článek

Součástí oslav bude například koncert české zpěvačky Barbory Polákové nebo komentovaná ochutnávka piv Paroháč, které se na Luční boudě vaří.

Luční bouda s kapacitou 130 lůžek je nejstarší boudou v hřebenové části Krkonoš a patří k nejstarším horským objektům ve střední Evropě. Její historie sahá do 16. století. Letopočet 1623 na základním kameni objeveném v 19. století zřejmě udává datum přestavby původní dřevěné či roubené boudy na kamennou.

Luční bouda během své čtyřsetleté historie prodělala řadu změn. V roce 1938 při vyklízení českého pohraničí shořela a v letech 1939–1940 byla zrekonstruována a dostavěna do dnešní podoby.

Luční bouda poblíž státní hranice s Polskem a uprostřed Bílé louky obslouží ročně asi 300 tisíc návštěvníků. Bouda se také pyšní nejvýše položenou restaurací v Česku a nejvýše položeným pivovarem v ČR. Luční bouda je součástí Krkonošské pivní stezky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme