Utajené krásy Česka: Projděte se 200 let starou Novodvorskou alejí. Kousek od Macochy

Do Moravského krasu jezdí turisté obdivovat Macochu a Punkevní jeskyně, přitom ale vynechají jen necelé dva kilometry vzdálenou a výjimečnou Novodvorskou lipovou alej. Vysadil ji zhruba před 200 lety majitel panství hrabě Hugo František Salm a stala se i Alejí roku.

SERIÁL Blansko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko lemují stovky alejí, málokdo si je ale vybírá jako cíl výletu. Je to škoda, protože stromořadí jsou dokonalou ukázkou spojení životodárné síly přírody a lidské tvořivosti. Zakladatelé alejí se ale musejí obrnit trpělivostí a smířit s tím, že výsledek nejspíš ocení až příští generace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Ľubomíra Smatany o Novodvorské lipové aleji ze seriálu Utajené krásy Česka

Rovná jako pravítko je kamenitá cesta z vesničky Vavřinec Nové Dvory ke zřícenině hradu Blansek. Její konec není vidět přes rozložité lípy, pod kterými se člověk ztrácí.

Přemlouvám nezávislého starostu Petra Nečase a pokoušíme se ve dvou obejmout jeden ze stromů. Abychom se dotkli prsty, chybí nám pár desítek centimetrů.

Stromy tu mají běžně obvod přes tři metry a u nejsilnější lípy se uvádí 415 centimetrů. „Ani nevím, kdy jsem naposledy objímal lípu v aleji,“ směje se nápadu starosta a vzpomíná, že to možná bylo s otcem. „To jsem byl ještě malý kluk, chodili jsme tu na procházky.“

Památné lípy

Na procházky lipovou alejí chodí místní po staletí. Před pár lety už ale začala notně zarůstat a nebýt dvou přespolních nadšenců, možná, že by to bylo dneska nevzhledné stromořadí.

„To se tu objevili Brňáci, tohle místo si zamilovali a zblbli spoustu lidí, od hasičů až po skauty. Prostě nás nakopli,“ vzpomíná pro Radiožurnál bývalý nezávislý starosta Miloš Novotný, jak se tehdy obec pustila do záchrany a zkrášlení stromořadí. Dokonce tak úspěšně, že v roce 2011 vyhráli v anketě občanského sdružení Arnika soutěž Alej roku.

Asfaltová cesta v obci Vavřinec Nové Dvory končí u aleje, dál vozidla nesmí. Tím se stromořadí odlišuje a i proto si ponechala svůj venkovský půvab. „Zákaz tu bude platit dál,“ říká Petr Nečas.

Ve Vavřinci ale neskončili, místo odumřelých lip vysazují mladé a alej průběžně obnovují. K výsadbě byly použité klony památných lip. Kupříkladu z 600 let staré lípy v Hrádku ve Slezsku s obvodem kmene 680 centimetrů nebo z lípy u Ztraceného potoka Šumperka, která má obvod 890 centimetrů.

„My tu máme rádi stromy, vysazujeme i ovocné, všude tady kolem obce,“ říká hrdě starosta.

Vznik aleje?

Jaké byly důvody vzniku aleje na začátku 19. století, není jisté. Buď vojenské, možná rozmar hraběte, nebo mu myšlenku vnukli sedláci, kteří chtěli v letních vedrech vozit obilí rozpálenou krajinou ve stínu stromořadí? Možná že za tím stála vážná záliba Huga Salma v prozkoumání jeskyní v Moravském krasu, které finančně podporoval.

Utajené krásy Česka: Otočný větrný mlýn v Partutovicích na Olomoucku by záviděli i Holanďané

Číst článek

Z panství ve Vavřinci vede cesta přímo k rokli Punkevní žleb, za kterou se jeskyně ukrývají, a proto by založení dlouhé aleje dávalo smysl. To všechno jsou jen dohady a žádnou teorií se není jistý ani Miloš Novotný. „Ve starých mapách je vidět, že alej byla mnohem delší, táhla se přes obec. Vojenské důvody mohly hrát roli, ale kdo ví.“

Památnou alejí vyhlásila Novodvorskou lipovou alej Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras už v roce 1982. U stromořadí stojí od roku 1999 zvláštní malá stavba, která připomíná boží muka. Vybudoval z vápencových kamenů brněnský historik Zeno Čižmář.

Jedna z lip Novodvorské aleje se stala i vítězem ankety Strom roku 2012. Při cestě z vesnice stojí na levé straně. Není označená a tak to může být pro turisty docela dobrá hádanka.

Česko lemují stovky alejí, málokdo si je ale vybírá jako cíl výletu | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme