Češi se stále častěji registrují před cestou do zahraničí. Systém DROZD už využilo 323 tisíc lidí

Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí neboli DROZD oslavil v červnu deset let fungování. Systém slouží k poskytování informací o plánované cestě a pomoci občanům, vyskytne-li se v oblasti mimořádná událost, jako jsou například přírodní katastrofy nebo sociální nepokoje. Jeho služby za tu dobu využilo přes 323 tisíc občanů, kteří se do něj při cestě do zahraničí registrovali.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestování (ilustrační foto)

(ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Systém DROZD spravuje ministerstvo zahraničních věcí a registrovat se do něj lze vyplněním formuláře, který obsahuje základní informace o plánované cestě mimo Česko. Cestovatelé do něj uvádí kontakt na sebe, případně své spolucestující a kontaktní osobu.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové je momentálně v systému DROZD 5505 „živých“ registrací. Údaje o konkrétních cestách do zahraničí jsou totiž ze systému smazány 30 dní po uskutečnění poslední cesty v registraci, proto jejich okamžitý počet podle Štíchové významně kolísá.

„Letos v létě očekáváme asi 20 tisíc registrací,“ řekla Štíchová serveru iROZHLAS.cz. Podle informací ministerstva systém loni ve stejném období zaznamenal na 10 tisíc registrací. Nejvíce se lidé v systému zapsaní v systému DROZD vydávají do členských států Evropské unie, Spojených států, Turecka a Thajska.

Celkem systém za dobu fungování eviduje přes 323 tisíc registrovaných občanů. „Pro ilustraci, v roce 2010 jich bylo 30,“ doplnila Štíchová. Loni bylo v systému za dobu provozu registrováno necelých 250 tisíc občanů.

Pomocník na cestách

S rostoucím počtem registrací se zároveň zvyšuje počet lidí, jež je možné v případě mimořádné události v zemi kontaktovat. Za deset let fungování DROZD tak ministerstvo kontaktovalo české občany v souvislosti s 32 událostmi.

V německém Wuppertalu se opravuje nejznámější závěsná dráha na světě, znovu bude jezdit v srpnu

Číst článek

               

Většinou se jednalo o přírodní katastrofy, demonstrace nebo teroristické útoky. Letos bylo ministerstvem kontaktováno 191 občanů při dubnových teroristických útocích na Srí Lance a 120 při sebevražedném útoku, který se odehrál v červnu v Tunisku.

Během loňské letní sezóny ministerstvo přes DROZD rozeslalo varovné zprávy ve 132 případech. „Dalších 150 varování a doplňujících zpráv jsme publikovali na profilech DROZD na sociálních sítích,“ informovala Štíchová.

Spolupráci s DROZD navázali i některé cestovní kanceláře, které do něj registrují své klienty. „Jedná se o individuální spolupráci na konkrétním místě,“ uvedla tisková mluvčí.

Od minulého roku si mohou lidé stáhnout mobilní aplikaci DROZD, která kromě možnosti registrace obsahuje důležité kontakty, jež by mohl cestovatel potřebovat, aktuální informace a varování o případných cestách či návody jak postupovat, když člověk například ztratí doklady. Aplikaci DROZD si podle Štíchové jen za letošek stáhlo asi pět tisíc lidí.

Michaela Prucková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme