Mount Everest zřejmě přišel o slavný Hillaryho schod. Výstup na něj to může výrazně změnit

Výstup na Mount Everest nejspíš už nikdy nebude stejný. Nejvyšší hora světa totiž zřejmě přišla o takzvaný Hillaryho schod, i když to nepálské úřady odmítají. Několik metrů vysoký kus skály byl poslední velkou překážkou před zdoláním Everestu. Podle některých horolezců by teď ale výstup mohl být ještě obtížnější.

Káthmándú Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Everest, severní strana | Foto: stock exchange, Adeh DeSandies

Zhruba dvanáct metrů vysoký kus skály byl na jihovýchodním hřebenu nejvyšší hory. O tom, že zmizel, se už několik měsíců mluvilo. Nikdo to ale nemohl s jistotou říct, protože na místě bylo hodně sněhu. Až teď sníh odtál a britský horolezce Tim Mosedale skutečně potvrdil, že slavný schod zmizel. Někteří nepálští Šerpové a tamní úřady to ale odmítají.

Ke zmizení Hillaryho schodu zřejmě přispělo zemětřesení v Nepálu před dvěma lety. Řada horolezců včetně Mosedala to označila za konec jedné éry. Poprvé tento schod zdolal sir Edmund Hillary, a to už v roce 1953.

„V době, kdy dělal prvovýstup, tam žádná fixní lana nebyla. Byl to poměrně husarský kousek, protože je to ve výšce asi 8700 metrů, tedy v místech, kde je nedostatek kyslíku už opravdu akutní a jakýkoliv pohyb obrovsky vysilující," popsal pro Radiožurnál horolezec Radek Jaroš, který na Mount Everest vylezl v roce 1998.

Podle některých horolezců by teď výstup mohl být ještě obtížnější. Jaroš si ale myslí, že bez Hillaryho schodu by mohl být lehčí. „Spíš to naopak vypadá, že to je jednodušší. Protože tam byl takový trošku kolmý výšvih, když teď je to šikmě a horolezci tam mají nataženy fixní lana, takže by to žádný problém být neměl," vysvětluje.

Jiní horolezci jako například Mosedale zase tvrdí, že nové podmínky mohou způsobit problémy hlavně méně zkušeným výpravám.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme