Na cestu do Chorvatska stačí platná občanka. Kontroly vás dlouho nezdrží

Do Chorvatska se můžete ze Slovinska dostat přes víc než dvacet hraničních přechodů. Letní sezóna na Jadranu právě začíná a směrem na jih vyrážejí obyvatelé mnoha evropských zemí.

Chorvatsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatsko (Dubrovník) | Foto: CC0 Public domain
Přehrát

00:00 / 00:00

Češky mají děti později než dřív. Přibylo umělých oplodnění

Je sice pozdě večer, ale na slovinsko-chorvatské hranici přesto panuje čilý ruch. Několikakilometrové zácpy se ale zatím netvoří. A to i díky dohodě mezi oběma zeměmi.

Při opuštění Schengenského prostoru tak na přechodech kontrolují Chorvaté, Slovinci zase opačným směrem. Alespoň to v tuto chvíli platí na přechodech Bregana-Obrežje a Macelj-Gruškovje.

Krátce na to tak zastavuji na chorvatské straně hranice, kde už musím vystoupit. Podsaditý, ale dobře naladěný a usměvavý celník si na nedostatek práce prý nemůže stěžovat. Největší nápor ho ale, jak dodává, čeká právě dnes.

Chorvatsko

Chorvatsko vstoupilo do EU 1. 7. 2013. Při cestě do země mohou občané ČR použít jako cestovní doklad občanský průkaz. Je přitom nutné, aby použitý cestovní doklad byl platný minimálně po dobu pobytu občana ČR na území Chorvatska.

A nezlepší se to až do pondělního rána. Jak ale dodává, v příštím týdnu však, snad s výjimkou pondělní a úterní noci bude plno prakticky každý den. Proto doporučuje využít i jiné přechody, které jsou sice mimo hlavní trasy, o to ale méně vytížené.

Podle druhého z policistů stojícího venku tak v Chorvatsku alespoň nikoho nezdržují fronty při nákupu dálničních známek. V Chorvatsku je, na rozdíl od Slovinska, mít nemusíte. Stačí na dálnici vždy zaplatit jen za daný úsek, který projedete.

A obavy Češi prý nemusí mít, ani co se dokladů týče. Použít lze jak cestovní pas, tak i občanský průkaz. Jedinou podmínkou je, že musí být platné.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme