Na Šumavě a v Krkonoších je méně turistů než obvykle. V hotelech a penzionech zbývá i půlka míst

Turisté na cestě na Třístoličník | Zdroj: Shutterstock

Na českých horách je o letošních prázdninách méně lidí než v minulých letech. Platí to pro Krkonoše a také Šumavu. Ubytování lze i uprostřed sezony sehnat úplně bez problémů. Například na šumavské Kvildě je aktuálně většina hotelů a penzionů obsazena jen ze 60 procent.

Kvilda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Začali jsme na Nových Hutích, teď jsme na Kvildě. Budeme pokračovat na Bučinu, Knížecí Pláně a přes Borovou Ladu zpátky na Nové Hutě,“ líčí Petr Konvalinka, který s přáteli projíždí Šumavou na kole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik turistů je letos na Šumavě, zajímalo Jana Kopřivu

Na trase nenarazí na žádné davy turistů, letos jich je na Šumavě méně.

„Vnímáme to už od zimní sezony. Ubytovatelé hlásili nižší obsazenost a i jejich informace během letní sezony potvrzují, že tento stav přetrvává. V současné chvíli mají obsazenost kolem 50 až 60 procent,“ potvrzuje starosta Kvildy Radek Thér.

Zatímco v minulých letech bývaly kapacity hotelů a penzionů rezervované několik týdnů před začátkem prázdnin, letos je situace jiná.

O starost méně. Cestování po Šumavě je snazší, kraje se dohodly na vzájemném uznávání jízdenek

Číst článek

„Hosté neobjednávají dopředu, objednávají na poslední chvíli, zkracují pobyty. Myslím si, že na to má vliv ekonomická situace. Pokud chcete zažít krásnou Šumavu bez lidí, přijďte teď,“ říká provozovatel penzionu Stará celnice Josef Kadlec.

Výrazně nižší počty turistů jsou podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka u Pramenů Vltavy, na Bučině i dalších tradičně vyhledávaných místech.

„Jde třeba o jezera Plešné, Čertovo, Černé nebo Prášilské. Pozitivní zprávou ale je, že letos zároveň ubylo přestupků, které správci řeší. Zdá se, že na Šumavu nepřestali jezdit lidé, kteří to tu mají rádi a kteří mají k přírodě vztah. A za to jim patří velký dík,“ komentuje.

Důvodem nižšího zájmu turistů o pobyt na Šumavě může být to, že lidé šetří a více přemýšlí, za co peníze utratí. Někteří ubytovatelé na situaci reagují slevami a nabídkou krátkodobějších pobytů, o které je větší zájem.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme