Nejmenší katedrála na světě. V Ninu se nechávali korunovat chorvatští králové

Víte, co spojuje Jadran, staré Římany, Masaryka, a sůl? Bývalé královské město Nin, ležící necelých dvacet kilometrů od chorvatského Zadaru, který každoročně navštíví tisíce turistů. Nin ale zůstává tak trochu mimo zájem turistů, přitom nabízí spoustu atrakcí a nachází se v něm i nejmenší katedrála na světě.

Nin / Chorvatsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejmenší katedrála na světě se nachází v chorvatském Ninu jen několik kilometrů od města Zadar. | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Atmosféru dotváří i zář reflektorů, která dopadá nejen na zdi kostela sv. Kříže, zvláštní předrománské stavby z 9. století:„Jde o nejmenší katedrálu na světě, protože právě tady byli korunováni chorvatští králové. Je dlouhá necelých osm metrů a stejně tak i široká. Navíc za celých více než tisíc let své existence zůstala prakticky nedotčená nějakými stavebními úpravami", říká paní Barbora, která si prý nenechá nikdy ujít i proslulý Festival slunce a světla, který se tu každoročně koná.

Čtyřikrát do roka, ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti a letního a zimního slunovratu totiž malými a úzkými okny dovnitř pronikají sluneční paprsky tak, že dopadají na jedno jediné místo.

Dnes už je katedrála odsvěcena, město Nin obehnané hradbami, za kterými se skrývají i římské památky, se však nemění. Zachovává si svůj ráz i po staletí udržované tradice. K nim patří i výroba šokolu, sušené krkovice, kterou nikde jinde nenajdete. Nebo ninské saliny, kde je i Muzeum soli.

A na vše symbolicky dohlíží jeden z nejznámějších chorvatských duchovních: „Tohle je socha Řehoře Ninského, kterou vytvořil známý umělec, Ivan Meštrovič. Tento akademický sochař je také autorem busty 1. československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. Socha je celá z bronzu, Řehořův palec je jakoby ze zlata. Podle pověsti se totiž každému, kdo si na něho sáhne, splní jeho přání", tak až se sem vydáte v rámci své letní dovolené, nezapomeňte si také sáhnout a něco si přát.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme