Ostrovy Palau v Tichomoří zakázaly používání krémů na opalování s látkami poškozujícími korály

Na ostrovech tichomořského Palau od středy platí zákaz používat a prodávat opalovací krémy obsahující látky, které poškozují korálové útesy. Oznámil to prezident Tommy Remengesau. Palau ohlásilo už v roce 2018, že tyto krémy zakáže, a středou se stalo první zemí, kde se tyto prostředky chránící kůži před slunečním zářením už nesmí používat.

Ngerulmud (Palau) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korálové útesy Palau | Foto: Jackson Henry | Zdroj: Reuters

Palau tvoří 26 větších a několik set malých ostrovů, na kterých žije kolem 20 000 lidí. Jedna ze skupin neobydlených ostrůvků zvaná Rock Islands je součástí přírodního dědictví UNESCO.

Vlna veder v Austrálii může trvale poškodit Velký bariérový útes, varuje americký úřad

Číst článek

Zákaz se týká krémů, které obsahují běžně používané látky, jako například oxybenzon pohlcující ultrafialové záření. Na seznamu deseti látek, které nesmějí být napříště v krémech obsaženy, je kromě oxybenzonu také etylhexyl. Mezinárodní nadace zabývající se ochranou korálových útesů oznámila, že tyto látky jsou „známé toxiny a většina z nich je mimořádně škodlivá pro organismy v raném stadiu jejich života“.

„Musíme žít v souladu s přírodou a chránit ji, protože je to zdroj života. Když nám vědci sdělí, že něco poškozuje korálové útesy, ryby nebo oceány, věnují tomu pozornost naši lidé i návštěvníci. Chemikálie z opalovacích krémů se na Palau našly v prostředí i v organismech většiny známých živočichů,“ řekl Remengesau v rozhovoru s agenturou AFP.

Stejné opatření jako Palau chystá od příštího roku Havaj, letos v březnu chtějí zákaz oznámit Panenské ostrovy a mnozí výrobci opalovacích krémů na to už zareagovali. Ti největší oznámili, že jejich produkty nebudou obsahovat nic, co poškozuje korály. Podle vědců začalo už na trhu prostředků obsahujících škodlivé chemikálie ubývat – v roce 2018 je našli v polovině preparátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme