Palestina se stává turistickým hitem. Láká historie i pěší turistika

Palestinský Západní břeh je letos nejrychleji rostoucí turistickou destinací na světě. Statistiky zveřejnila Světová organizace cestovního ruchu. Výrazně přibylo i českých turistů. Palestinské úřady a agentury usilovně objíždějí světové cestovní veletrhy. Vedle tradiční náboženské turistiky lákají také na poznávání památek a dokonce i na pěší túry po kopcích a údolích Západního břehu Jordánu.

Tento článek je více než rok starý.

Jericho / Palestina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klášter na džabal Karantal - hoře Pokušení nad Jerichem

Klášter na džabal Karantal - hoře Pokušení nad Jerichem | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Tady je vrchol celého obrovského mozaikového koberce. Je to takzvaný strom života. Pod citrusovníkem tam vidíte z jedné strany lva, který napadl gazelu, a z druhé strany dvě gazely, jak se v klidu pasou.“

Ijád Hamdán je ředitelem palestinské památkové správy v Jerichu a ukazuje mi jen malou část obrovské mozaiky, která pokrývá podlahy přijímací haly Hišámova paláce, což je arabská stavba z osmého století. Zbylých 800 metrů čtverečních mozaik zatím chrání vrstva písku.

Rawábí, nová tvář moderní Palestiny. Ze stamilionů se rodí město, kde se mladí mohou nadechnout

Číst článek

„Nejdřív se postaví střecha. Nahoře pod střechou budou zavěšené lávky pro turisty, aby si mohli prohlížet mozaiky shora. A až nakonec odkryjeme mozaiky samotné, tak, aby se nechodilo přímo po nich," vysvětluje Ijád Radiožurnálu.

Očekává, že by hotovo mělo být koncem příštího roku. Turisté ale sem, do Jericha v horkém údolí řeky Jordánu, zavítají i teď.

„V Palestině jsme strávili dva dny. Spali jsme tady v Jerichu, zajeli jsme se vykoupat k Mrtvému moři a ještě nás dneska čeká Betlém," říká Italka Adele, která se s malou skupinkou vydává prozkoumávat ruiny jednoho z nejstarších měst na světě. A po prohlídce Jericha se dá vyjet kabinkovou lanovkou k pravoslavnému klášteru vytesanému do skály. Stojí na místě, kde podle tradice sváděl ďábel Ježíše. Dnes je z několika restaurací výhled na údolí Jordánu i Mrtvé moře.

Jericho je jedním z nejčastějších turistických cílů. Úřady se v posledních dvou letech snaží přilákat nové turisty a pomoci tak palestinské ekonomice. „V posledních dvou letech jsme se zúčastnili i veletrhů cestovního ruchu v České republice a počet českých turistů opravdu stoupá. Ještě před nějakými třemi roky jich bylo úplně zanedbatelné množství, teď už přijíždějí do Palestiny Čechů tisíce,“ říká Radiožurnálu palestinská ministryně turizmu a památek Rula Maájíová.

Ještě nedávno si stěžovala, že turisté přijedou z Izraele jen na jednodenní výlet do Betléma a v palestinských hotelech ani nepřespí. Dnes je situace výrazně lepší. „Chceme, aby návštěvníci strávili v Palestině delší dobu a aby tady přespali v našich hotelech. O zemi se tak dozvědí mnohem víc.“

Vedle tradiční turistiky náboženské teď úřady chtějí přilákat i zájemce o jiný typ poznávání. „Začali jsme rozvíjet trekingovou turistiku, tedy pěší túry do přírody. Když pojedete z Betléma na Hebron, uvidíte zeleň, zatímco když se vydáte na východ, jste okamžitě v poušti, je to nádherně pestrá krajina,“ vysvětluje.

Ministryně Maájíová mě upozorňuje na projekt Abrahámovy stezky, jejíž část protíná celou Palestinu. Přespávat se dá u nasmlouvaných lidí v tradičních domech na vesnicích, nebo u beduínů ve stanu. A jak je to s bezpečností na Západním břehu? „Kamkoliv jedu do zahraničí, ptají se mě pořád dokola, jestli Palestina pro turisty dostatečně bezpečná. A já stále opakuju, že žádnému turistovi se tady v Palestině nikdy nestal nějaký větší problém," ujišťuje.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme