‚Pojistné se neodpouští.‘ Někteří Češi musí kvůli předčasnému návratu ze zahraničí doplácet tisíce

Desítky Čechů, kteří se kvůli koronaviru vrátili předčasně ze zahraničí, musí doplatit zdravotní pojištění. Až 10 tisíc korun musí zaplatit cestovatelé, kteří se před odjezdem odhlásili z veřejného zdravotního pojištění, ale v cizině byli méně než šest měsíců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna eviduje 14 klientů, kteří přijeli z ciziny dřív (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Například serveru visitkiwi.cz se ozvalo 85 lidí, kterých se doplatek týká. „Snažili jsme se dosáhnout zproštění povinnosti té platby. Protože zákon, podle našeho názoru, chrání plátce v České republice před zneužíváním té zdravotní péče. Ale v tomto případě se domníváme, že nedošlo ke snaze ten systém pojištění zneužít, a ti lidé se do této situace dostali ne vlastní vinou,“ říká pro Radiožurnál autor stránek Tomáš Šapovalov.

Poslanci schválili prodloužení pomoci živnostníkům. Nárok na 500 korun denně mají mít až do června

Číst článek

Podle ministerstva zdravotnictví pojišťovny doplatek pravděpodobně neodpustí, protože jim to nedovoluje zákon. Můžou ale odpustit penále a nabídnout splátkový kalendář.

„Podobných situacích, například pří válečných konfliktech, nebo při přírodních katastrofách, jako jsou záplavy nebo zemětřesení, kdy se Češi nuceně vraceli domů, bylo již historicky několik. Samotné pojistné se ani v těchto případech podle zákona neodpouštělo.“ reagovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

Situaci řeší například Sára Vránová, která odjela pracovat do Austrálie.

„Odlétala jsem 4. listopadu, měla jsem v plánu tam zůstat rok, možná dva, prodloužit si víza. A musela jsem kvůli pandemii přiletět zpátky 15. dubna. V podstatě jsem se vracela po pěti a půl měsících.“

Zájem o zahraniční zájezdy opět roste. Kromě evropských zemí je poptávka i po exotických destinacích

Číst článek

Například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna eviduje 14 klientů, kteří přijeli z ciziny dřív. Dohromady musí pojišťovně doplatit přibližně 120 tisíc korun. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra odhaduje, že doplácet bude muset asi 20 jejích klientů.

Zvýšený počet dotazů na doplatek kvůli předčasnému návratu ze zahraničí zaznamenala i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Přesný počet lidí, kteří musí pojištění doplatit, ale nezná.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme