Neutěšené místo. V bývalé Poldi vedle zchátralých budov vyrůstají nové, mrtvé zóny stále převládají

Z kdysi obří ocelárny v Kladně nezbylo téměř nic. Bývalý areál Poldi však z části funguje dál, i když plní úplně jiné účely než v minulosti. V jeho prostoru, který zabírá čtvrtinu největšího středočeského města, lze najít malé a středně velké podniky, místa pro volný čas i elektrárnu. Dodnes tam však lze spatřit chátrající pozůstatky z dříve mezinárodně známé továrny.

Kladno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Působí to až bizarním dojmem - mezi zničenými, opuštěnými a zarostlými objekty vyrůstají nové haly, sklady a kanceláře firem, které v bývalé „Poldovce“ podnikají. Střídají je mrtvé zóny, které už dávno „vybrali“ sběrači kovů, a zatím je kvůli kontaminaci nelze nijak využívat. Život se tu ale nezastavil, areál křižují auta a kamiony se surovinami a zbožím.

Prodej kladenské hutě Poldi již potřetí ztroskotal, výherce dražby včas nezaplatil

Číst článek

Sem tam se dokonce mihne vlak - areál je doslova protkán kolejemi, po nichž kdysi vlaky vozily ocel i suroviny na její výrobu. Nyní už je většina tratí zrezivělá a vede „odnikud nikam“. Přilehlá železniční stanice v Kladně-Dubí je však stále v provozu, nákladní vlaky odtamtud vypravuje soukromá společnost.

Celkově však průmyslový komplex působí neutěšeným dojmem. Přes to láká čím dále tím více obdivovatelů industriální architektury, ale i umělce. Projít si lze například naučnou stezku Vojtěšskou hutí, bývalým Koněvem, které dominují tři zbylé věže vápenných pecí. Další dominantou je budova bývalé koksovny, která se tyčí na šesti nohou a měla by padnout při sanaci areálu.

Z desítek tisíc 150 zaměstnanců

„Poldovka“ v dobách největší slávy zaměstnávala desítky tisíc lidí, jejich počet se postupně snížil až na 150 lidí. Smrsknul se také areál, na němž se dnešní huť Poldi rozkládá.   

Zaměstnanci ještě donedávna věřili, že se dočkají obnovení výroby. Dnešní Poldi aktuálně patří kyperské společnosti, která však čelí dluhům, kvůli nimž v Kladně loni zastavila provoz. Exekutor se Poldi snažil opakovaně vydražit, zatím ale neúspěšně.

ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme