Polské Mořské oko čeká po koronaviru příval turistů. Správa parku z toho má obavy

Po uvolnění většiny protiepidemických opatření vyrazili lidé po celé Evropě a možná i po celém světě tam, kam je to už dlouho táhlo, ale kvůli koronaviru to nešlo. V našich končinách nejraději vyrážíme buď k moři, nebo do hor. Obojí potěšení, alespoň v názvu, slibuje Mořské oko, nejznámější pleso polských Tater.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mořské oko je největší jezero ve Vysokých Tatrách

Nejznámějším plesem polských Tater je Mořské oko. | Zdroj: Profimedia

Nejznámějším plesem polských Tater je Mořské oko. Je to tak populární cíl výletů, že z toho má správa národního parku těžkou hlavu.

Na Mořské oko se můžete vydat pěšky asi 9 kilometrů po asfaltové cestě nebo si zvolit Murskou stezku, která je složitější, ale zároveň mnohem krásnější. Jako další možnost je jet s panem Stanislavem na bryčce. Stojí to padesát zlatých, což je v přepočtu zhruba 300 korun na osobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o cestě na Mořské oko.

„Parkoviště je plné a já už jsem desátým povozem od chvíle, kdy jsme ráno otevřeli pokladnu národního parku. Za pár minut se prodalo přes 1500 vstupenek,“ říká pan Stanislav.

„Všichni seděli tak dlouho zavření doma, že už se nemohli dočkat. Počasí nám taky přeje. Teď jsou tady hlavně pěšáci, ti co jdou nahoru pěšky. Pořádní turisti jezdí až o prázdninách od července do září,“ komentuje.

Dlouhé fronty na všechno i pěstní souboje. Polsko po rozvolnění zažilo bouřlivý prodloužený víkend

Číst článek

Pro pana Stanislava je pořádný turista ten, který se na Mořské oko nechá pěkně vyvézt koňským povozem. Koně nepatří žádné firmě, ale vozkům, kteří se o ně příkladně starají.

„Každý vozka má šest koní a je nás šedesát, takže tu dohromady jezdí 360 koní. Pracují štafetově, to znamená každý třetí den a mezitím odpočívají,“ říká pan Stanislav.

Během koronaviru byla situace s turisty mizivá. „Když jsme tu neměli žádné turisty, vodili jsme koně kolem domu, aby si neodvykli od práce. Teď už se situace hodně zlepšila, ale kdyby nebylo koronaviru, asfalt na silnici byste neviděl, jen řeku lidí,“ uvedl závěrem.

Kdysi tudy vedli pašerácke stezky na Slovensko a dále do Uher. Je zde také nejstraší činná polská horská turistická ubytovna, která byla postavena v letech 1907 až 1908.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme