Karlův most i Čertovka. 'Žiji svůj sen na nejkrásnějším místě na světě,' říká převozník pražský

Nová paroplavební sezona v Praze začíná a Radiožurnál byl u toho. Společně s převozníkem pražským Zdeňkem Bergmanem plul na člunu po Vltavě a obdivoval okolní památky – Juditin most a zachovalý nultý oblouk, Čertovku nebo klášter křížovníků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patricie Strouhalová a Zdeněk Bergman obdivovali památky z Vltavy. | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

„Žiji svůj sen, mohu žít na nejkrásnějším místě na světě, a to je v Praze na Vltavě,“ říká převozník v rozhovoru. Z lodi jménem Plavuně postavené z mahagonového dřeva pozoruje památky očima předků z dob Karla IV. 

Čertovka, vodní kanál, který historicky odděloval Malou Stranu od Kampy, to byl vždy písečný nános, podobně jako ostatní v řece migrující ostrovy. Po velkém požáru na Malé Straně v roce 1541 ale ostrov stabilizovali, a dodnes je zde možné obdivovat některé urbanistické útvary.

A nedaleké Café Márnice se nejmenuje jen tak náhodou – hřbitov, ke kterému původní márnice patřila, leží za zdmi zleva přilehlého domu.

Slavnosti Navalis a muzeum

Pod Karlovým mostem je dobře vidět šlajsna, neboli vodová propusť, jejíž šířka 12 sáhů se nese od dob Karla IV. Ti, kdo vybudovali překážky přes vodní cestu, tedy mlynáři, ji museli zdarma přeplavat.

A kdo by chtěl plout po Vltavě nahoru, tedy směrem proti proudu, tak má možnost ve Štěchovicích spatřit nejvyšší zdymadlo ve střední Evropě. „Je neskutečně krásné a připomíná norské fjordy,“ říká převozník.

Kromě plaveb po Vltavě Zdeněk Bergman založil Muzeum Karlova mostu, a také desátým rokem pořádá slavnosti k uctění památky Jana Nepomuckého, patrona všech vodáků a mostů.

Slavnosti Navalis se odehrávají na lodi Nepomuk, kterou kdysi koupil v Německu a dovezl ji do Prahy. Nyní kotví v prostoru u Kláštera křížovníků s červenou hvězdou. Tedy na místě, kde kdysi křížovníci vylovili tělo Jana Nepomuckého z vody.

Patricie Strouhalová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme