Plně očkovaní se nemusí při návratu do Česka testovat. Od pátku bude stačit formulář

Od pátku 9. července nebudou muset plně očkovaní Češi absolvovat test na koronavirus ani karanténu při návratu do země. Bude stačit vyplněný příjezdový formulář. Na twitteru to ve čtvrtek oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Později také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že to platí i pro návrat ze zemí s extrémním rizikem nákazy.

Praha (Aktualizováno: 12:56 8. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turisté, ilustrační foto

Zůstává povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úprava pravidel se týká hlavně plně očkovaných lidí. Při návratu jim bude stačit jen vyplnit příjezdový formulář. Doposud z rizikových zemí (červených) museli i očkovaní podstoupit test nebo karanténu. 

Změna pravidel se týká také lidí, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. 

❗️Cestování❗️Od pátku nebudou muset plně očkovaní Češi podstupovat žádný test (ani karanténu) bez ohledu na zemi, ze které přicestují. Bude stačit vyplnit příjezdový formulář. Je to pozitivní zpráva mj. pro Čechy, kteří jsou nyní ve Španělsku - jediná ze zemí #EU v červené barvě.

11:11 – 08. 07. 2021

26 159

Pravidla pro neočkované

Dokončené očkování nastává 14 dní po aplikaci obou dávek vakcíny. V případě jednodávkového schématu je to také dva týdny po očkování.

Změna pravidel se dál vztahuje na děti do šesti let, které nemusí podstupovat test a ani se pro ně nemusí vyplňovat příjezdový formulář.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch minulý týden po jednání vlády avizoval, že se od 9. července změní režim návratu a testovat se budou muset lidé při příjezdu ze všech zemí. U zeleně a oranžově označených zemí na takzvané mapě cestovatele bude muset cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován alespoň antigenním testem ne starším než 48 hodin, nebo PCR testem ne starším než 72 hodin.

U červených a tmavě červených zemí budou platit podmínky jako aktuálně pouze pro tmavě červené, to znamená povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Zaměstnavatelé současně nebudou smět vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu.

Extrémní riziko

Nadále však platí důrazné doporučení necestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Týká se to Tuniska, Ruska, Paraguaye, Namibie, Peru, Kolumbie, Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Nepálu, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe a Indie.

Vstup ze států s extrémním rizikem je umožněn pouze občanům a rezidentům ČR, akreditovaným členům diplomatických misí, případně pokud je vstup osoby v zájmu státu.

Umožníme také návrat cizinců s dlouhodobým pobytem v ČR ze zemí s extrémním rizikem nákazy. S ohledem na šíření mutací v jednotlivých zemích je tento seznam proměnlivý. Nechceme však bránit dlouhodobě žijícím cizincům a jejich rodinám v návratu do ČR.

12:46 – 08. 07. 2021

13 133

Nově nemusí plně očkovaní nastoupit do karantény nebo se nechat testovat, uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch na twitteru.

Pro ostatní při návratu bude nadále nutné absolvovat test před cestou, následně PCR test do 24 hodin a poté nejdříve desátý den po příjezdu. Povinná je samoizolace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme