Průzkum: Zájem Čechů o dovolenou v zahraničí se nezvýšil, vyjet se jich letos chystá jen 13 procent

Kam a za jakých podmínek bude možné v létě vycestovat, zatím stále není jasné. Na zahraniční dovolenou chce ale vyjet jen 13 procent lidí. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Radiožurnál. Oproti měření v dubnu se jejich počet mírně zvýšil. Cestovatele odrazuje horší epidemiologická situace v cílové zemi.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kemp, stan, kempování, stanování (ilustrační foto)

V rekreačním zařízení v Česku plánuje strávit dovolenou 16 procent lidí. A do ciziny by chtělo vyjet 13 procent dotázaných (ilustrační foto) | Foto: StockSnap | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Nechystáme se asi z toho důvodu, že jsme nečekali, že se hranice otevřou.“ „Do zahraničí určitě ne. Asi po Čechách.“ „Morava a takhle. Ale v zahraničí jsem celý život nebyla.“ „Původní plán byl do Španělska, což asi padá. Uvidíme, jak se situace vyvrbí,“ popsali Radiožurnálu své plány návštěvníci jednoho z pražských parků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem Čechů o dovolenou v zahraničí se příliš nezvýšil. Více si poslechněte v reportáži Václava Štefana

Vůbec nejvíc lidí chce v létě zůstat doma. V průzkumu agentury Median to uvedla polovina dotázaných. Třetina respondentů pak zamýšlí cestovat po Česku a zhruba čtvrtina odjet na chatu nebo chalupu.

V rekreačním zařízení v Česku plánuje strávit dovolenou 16 procent lidí. A do ciziny by chtělo vyjet 13 procent dotázaných. Oproti dubnovému měření se jejich počet zvýšil jen o dva procentní body.

„Lidé tento postoj – nevyjet, zůstat doma – zaujali už před měsícem a během toho měsíce jsou neustále utvrzováni v tom, že jediná varianta je doma. Uvolnění, možnost vycestovat do zahraničí je teprve v podstatě krátce,“ vysvětluje Radiožurnálu ředitel agentury Median Přemysl Čech.

Názor Čechů na dovolenou v zahraničí se příliš nezměnil | Zdroj: Median

Od cestování do zahraničí nejvíc lidi odrazuje horší epidemiologická situace v cílové zemi než v Česku. Uvedlo to 82 procent dotázaných. Následuje karanténa po návratu a nošení roušky během dovolené.

Dovolená podle barev na semaforu. Do červené můžete jen na vlastní riziko, varuje náměstek Smolek

Číst článek

Často ale respondenti v průzkumu zmiňovali také povinnost nechat se otestovat na covid-19. To uváděli i lidé, které oslovil Radiožurnál: „Kombinace obojího. To, že bych pak musel do karantény, a zároveň test.“

Dvě pětiny dotázaných nejsou podle průzkumu ochotné platit za test ani korunu. Další třetina pak maximálně tisíc korun za celou rodinu.

Jasná pravidla pro cestování do zahraničí zatím vláda nezveřejnila. Není tak zřejmé, jestli bude po návratu do Čech vyžadován test na covid nebo karanténa. Průzkumu společnosti Median se 20. a 21. května zúčastnilo 1007 respondentů starších 18 let.

Čechy by od cesty do zahraničí nejvíc odradila epidemiologická situace a karanténa po návratu | Zdroj: Median

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme