Punkevní jeskyně zaplnila po bouřce voda. Zavřená je i Balcarka a část Sloupsko-šošůvských jeskyní

Turisté se kvůli bouřím v sobotu a zřejmě i několik dalších dnů nepodívají do punkevních jeskyní v Moravském krasu. Silný déšť zvedl hladinu řeky Punkvy. Část prohlídkové trasy přitom návštěvníci absolvují na loďkách, plavba v tuto chvíli není možná. Hasiči museli v jihomoravském kraji zasahovat u více než 260 událostí.

Ostrov u Macochy (Brněnsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V polovině roku 2020 se jeskyňářům podařilo dostat k sifonu, byl ale zaplavený

Turisté se kvůli bouřím nedostanou do Punkevních jeskyní (ilustrační foto) | Foto: Organizace Myotis České speleologické společnosti

„V Punkevních jeskyních dneska (v sobotu) prudce stoupla hladina kvůli bouřkám, takže jsou zavřeny. Kdy se zase znovu otevřou, to je těžko odhadovat, protože takto vysoká voda už hodně dlouho nebyla,“ vysvětlil pro Radiožurnál mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.

„Kolegové z informačního centra teď obvolávají všechny zájezdy, protože jich objednaných bylo poměrně hodně. Musí je rušit a vymýšlet náhradní termíny, případně vrácení vstupného,“ dodává.

Zkrácená je kvůli zvýšené hladině vody tak i prohlídková trasa v Sloupsko-šošůvských jeskyní. Návštěvníci si můžou projít takzvaný zimní okruh. V ostatních jeskyních Moravského krasu provoz omezený není.

260 událostí

Bouřky a silný déšť dál postupují jižní Moravou. V noci a ráno zasahovali hasiči u víc než 260 událostí, počet výjezdů je ale v sobotu už menší. Nadále odstraňují hlavně popadané stromy. V Brně v noci voda zaplavila Hradeckou, Jedovnickou a Purkyňovu ulici, zatopený byl i podjezd na Kolišti v centru města.

‚Kroupy jako padesátikoruna, možná víc.‘ Kvůli bouřkám je stále bez elektřiny 4 000 domácností

Číst článek

Aktuálně je neprůjezdná silnice mezi Březinou u Křtin a Habrůvkou, mezi Křtinami a železniční stanicí v Adamově nejezdí autobusy. Prudký déšť způsobil, že zateklo až na jeviště Janáčkova divadla v Brně. Při koncertu Filharmonie Brno hudebníci po pauze zjistili, že mají mokré nástroje.

S odstraňováním následků prudkých bouřek v noci pomáhali i brněnští strážníci. V Židenicích hlídka rozřezala kmen stromu, který zatarasil cestu. Usměrňovali taky dopravu v okolí zatopených silnic, například na ulici Koliště, v Hradecké a Jedovnické ulici, kde hasiči odčerpávali vodu.

Po skončení zásahu našli strážníci na silnici dvě různé registrační značky, které se pravděpodobně uvolnily z aut, které se místem pokoušely projet. O registrační značky přišli taky řidiči, kteří se pokoušeli projekt zatopeným tunýlkem v Bílovicích nad Svitavou. K vyzvednutí jsou na obecním úřadu.

„Průtrž mračen na několika místech ve městě odplavila poklopy od kanálů, které mohly být nebezpečné pro vozidla a také pro chodce. Strážníci je zabezpečili, víka na své místo vraceli například dvakrát v Řečkovicích nebo jednou v Žabovřeskách,“ popisuje mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Vlasta Gajdošíková, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme