Řecko dovolí turistům prozkoumat vraky antických lodí. Dosud památky pečlivě chránilo

Řecko letos poprvé umožní rekreačním potápěčům prozkoumat některé vraky antických lodí. Zatím je mohli na vlastní oči vidět pouze archeologové a profesionální potápěči se speciálním povolením. Informovala o tom řecká média. Úřady až dosud místa nálezů lodních vraků pečlivě chránily kvůli obavám, že by je amatérští potápěči mohli poškodit. Nyní z nich chtějí vytvořit podvodní muzea, přičemž první se otevře u ostrova Alonissos v Egejském moři.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amfory na dně moře nedaleko řeckého ostrova Fournoi (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Zpřístupnění některých archeologických nalezišť pro veřejnost je součástí projektu BlueMed, který spolufinancuje Evropská komise. První testovací ponor pro zájemce se u ostrova Alonissos, který je součástí souostroví Sporady, uskutečnil o uplynulém víkendu, napsala agentura AP.

VIDEO: Potápěče u jihoafrického pobřeží napůl spolkl plejtvák. Nevšední zkušenost přežil

Číst článek

Vrak u neobydleného ostrůvku Peristera byl objeven počátkem 90. let minulého století. Jde o pozůstatky obří obchodní lodi, která se potopila v 5. století před naším letopočtem s nákladem 4000 amfor a leží v hloubce 22 až 28 metrů.

„Je to opravdu působivé. I já, který jsem léta pracoval jako podvodní archeolog, jsem byl u vytržení, když jsem se k tomuto vraku poprvé potopil,“ uvedl Dimitris Kurkumelis, který se na projektu podílí.

„Je rozdíl vidět amfory jednotlivě v muzeu a vidět je pak v takovém množství,“ dodal.

Kromě vraku u Alonissu chtějí řečtí archeologové do roku 2021 zpřístupnit pro prohlídky s průvodcem ještě další tři antické vraky v blízkém Pagasitickém zálivu. Projekt BlueMed ale počítá i se zapojením Itálie a Chorvatska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme