Restaurátoři Univerzity Pardubice pomohou s obnovou památek v Alžírsku. Zapojí se i do péče o sbírky

Restaurátoři z Univerzity Pardubice pomohou se záchranou historických památek v Alžírsku. V druhém největším alžírském městě Oran zrestaurují sochařskou výzdobu divadla a pečovat budou také o část sbírek národního muzea.

Oran (Alžírsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští restaurátoři pomohou zrestaurovat sochy v alžírském Oránu. | Zdroj: Univerzita Pardubice

„Loni v říjnu jsme udělali základní průzkum na místě. Zaměřili se na stav soch a analyzovali také odebrané vzorky, abychom mohli připravit návrh, jak tyto památky nejlépe restaurovat,“ uvedl proděkan Fakulty restaurování Karol Bayer.

Bývalá opera se před téměř padesáti lety přeměnila v regionální divadlo. Jeho fasádu zdobí balkon s dvěma malými kopulemi a skupinou soch, které představují alegorie hudby, deklamace, dramatu a komedie.

Odborníci a studenti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice se podíleli na záchraně mnoha významných památek, např. reliéfu věže neexistujícího Juditina mostu v Praze, staveb ve skalním městě Petra v Jordánsku nebo v iráckých městech Erbíl a Alqosh. V jejich péči je také nejstarší dřevěná architektonická stavba na světě, pravěká studna, kterou předloni nalezli archeologové při stavbě nové silnice v Pardubickém kraji.

Budova divadla v alžírském městě Oran. | Zdroj: Univerzita Pardubice

pta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme