Řidiče čeká nejkritičtější víkend roku. Na cestu se vydá až deset milionů lidí

Už minulý víkend byl pro všechny motoristy varováním. Především na cestě k Jadranu, a to jak do Itálie, tak do Chorvastka, stály dlouhé kolony. Na některých místech řidiči nabrali až sedmihodinová zpoždění. Ještě horší scénář se očekává o tomto víkendu. Kritická bude opět hlavně sobota.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští turisté by měli počítat s tím, že k Jadranu o víkendu vyrazí taky početná skupina německých turistů. Školní prázdniny začínají ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko a v pátek jdou naposledy do školy v Bavorsku.

Podle některých odhadů by se o tomto víkendu mělo na evropských silnicích pohybovat až deset milionů lidí, takže pokud Češi nechtějí stát na ucpaných dálnicích, měli by vyrazit už v pátek ráno, kdy ještě provoz nebývá tak silný, nebo si naplánovat cestu na noc.

Kolony se budou tvořit prakticky na všech dálnic a hlavních tazích směrem k Jadranu, a to jak v Rakousku, Slovinsku, Itálii, tak samozřejmě i Chorvatsku.

„Nejčastější je přechod Macelj, který je v problémech kvůli stavbě dálnice i kontrolám. Očekáváme tam zdržení kolem dvou až tří hodin při příjezdu do Chorvatska,“ popsal nejkritičtější místo Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu ČR ÚAMK.

Mistrovství světa i F1

V Chorvatsku pak ještě kolony cestující potkají u Záhřebu před mýtnou bránou Lučko. Silný provoz bude i na dálnici A1 u Bosiljeva, kde se dálnice větví směrem na Rijeku, nebo na jih směrem na Makarskou. 

O tomto víkendu asi žádná lepší cesta k Jadranu bohužel nepovede, nelze tedy doporučit ani průjezd například Maďarskem. Budapešť totiž hostí kromě mistrovství světa v plaveckých sportech i Velkou cenu Formule 1. K Hungaroringu bude tedy ze všech stran směřovat množství fanoušků F1.

Vzhledem k množství řidičů, kteří o víkendu vyrazí na cesty po Evropě, pomůže podle Vomáčky třeba včasné zakoupení dálničních známek do zemí, kde jsou takto zpoplatněny dálnice. Meteorologové na víkend navíc předpovídají teploty hodně nad 30 stupňů, proto by řidiči neměli zapomenout zkontrolovat funkčnost klimatizace a vzít sebou na cesty dostatek tekutin.

Jednu z nejvytíženějších tras jsme vám vytyčili na mapě. Červené body zobrazují vytížené hraniční přechody:

Honza Pastor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme