Sagrada Família se po víc než půlroční koronavirové pauze otevře návštěvníkům. Dostavba bude trvat déle

Bazilika Sagrada Família, jeden z největších turistických magnetů Barcelony, se o víkendu po více než půlroční koronavirové pauze opět otevře pro veřejnost. První návštěvníci se dovnitř dostanou 29. května a provozovatel památky doufá, že nedokončená stavba Antoniho Gaudího pomůže oživit turistický ruch. Plány dokončení svatostánku v roce 2026 však pandemie podle agentury Reuters překazila a stavební práce mohou trvat další desítky let.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sagrada Familia v Barceloně | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

„Měli jsme cíl dokončit práce do roku 2026. To ale bohužel nebude možné. Může to být v roce 2030, 2035, 2040. Kdybych řekl přesný termín, tak bych lhal,“ řekl šéf památky Xavier Martínez.

Bazilika se začala stavět v roce 1882 a měla se objevit v podobě zamýšlené Gaudím v roce 2026, kdy uplyne 100 let od architektova úmrtí. Dokončovací práce se ale zčásti financují z výtěžků ze vstupného a prodeje suvenýrů, přičemž tento zdroj příjmů v poslední době zcela vyschnul a i v následujících letech nejspíš bude menší než před pandemií.

Španělská letoviska se chystají na sezonu, turisté ale chybí. Místní jsou zoufalí a doufají, že přijedou

Číst článek

Gaudího chrám je na seznamu světového dědictví UNESCO a na možnost prohlédnout si jej čekaly dříve v Barceloně denně obrovské zástupy turistů. Například v roce 2019 navštívilo baziliku 4,5 milionu lidí ze 120 zemí, cizinci tvořili 90 procent návštěvníků. Předloni tak mohli provozovatelé při stavbě proinvestovat 60 milionů eur, tedy v přepočtu 1,5 miliardy korun.

Loni se příjmy propadly o 85 procent, protože památku navštívilo jen 600 tisíc lidí. Letošní rozpočet stavby je tak ve výši šesti milionů eur, tedy 152 milionů korun, a hlavním cílem je dokončení věže Panny Marie, která by měla stát do prosince a která má dosáhnout výšky 138 metrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme