V Sarajevu po 26 letech znovu jezdí lanovka z chrudimské Transporty, za války ji zničili

Lanovka v bosenské metropoli Sarajevu, která byla zničena za války před 26 lety, obnovila provoz. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanovka v Sarajevu obnovila provoz | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Na hoře Trebević, kam trasa visuté lanovky vede, mělo během 44 měsíců trvajícího obléhání Sarajeva v letech 1992-1996 své strategické pozice srbské dělostřelectvo. Po válce nebyla silně poškozená kabinová lanovka, kterou postavila roku 1959 chrudimská Transporta, opravena.

Lanovka v Sarajevu obnovila provoz | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Území bylo také zaminováno a teprve po odklizení min v poslední době začali na Trebević opět směřovat turisté, vyrostly zde nové hotely, restaurace a další zařízení.

Opětovného zprovoznění se dočkala i lanovka a 33 nových kabin nyní znovu vozí místní obyvatele i turisty z centra města v nadmořské výšce 583 metrů do stanice v 1160 metrech nad mořem.

Rekonstrukce stála osm milionů dolarů, z čehož polovinu daroval americký byznysmen a filantrop nizozemského původu, který má za manželku bosenskou vědkyni. Podle agentury AFP tak byl „obnoven poslední ze symbolů“ Sarajeva.

Lanovka v Sarajevu obnovila provoz | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Trebević je název vápencového pohoří i jeho nejvyššího vrcholu, který dosahuje výšky 1627 metrů. Hora leží jihovýchodním směrem od hlavního města Bosny a Hercegoviny. V době konání zimních olympijských her v roce 1984 byl Trebević dějištěm několika sportovních disciplín (např. boby a saně).

Při obléhání Sarajeva bylo zabito přes 11 000 lidí. Celkem si bosenská válka vyžádala na 100 000 obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme