Skalní hrad Drábské světničky bude několik let uzavřený. Kvůli přírodním živlům a vandalům chátrá

Zřícenina skalního hradu Drábské světničky v Českém ráji zůstává pro veřejnost uzavřená. Podle archeologů je její stav kritický; pískovec, z kterého je postavená, je totiž náchylný k obrušování. Poškozují ho i vandalové, kteří do něj vyrývají nápisy. Státní lesy teď připravují projekt na ochranná opatření.

Český ráj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní hrad Drábské světničky v Českém ráji | Foto: Jana Pšeničková | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Proč bude skalní hrad zavřený, zjišťovala Jana Pšeničková

Oprava skalního hradu Drábské světničky v Českém ráji potrvá minimálně tři roky. Na stavu zříceniny se podepsal velký zájem návštěvníků, vandalové a částečně i přírodní živly. Lesníci tak musejí postavit nové chodníky i zábradlí a zamezit tak dalšímu poškození pískovcových skal. „Podpisy vyryté do zdí přibývají. Projekty, které k ochraně Drábských světniček vznikají mají zajistit, aby se lidi skalních zdí ideálně vůbec nedotýkali,“ komentuje stav památky lesní správce Jaroslav Čácký.

Turisty zastaví mříž

„Momentálně brání turistům k návštěvě vnitřního okruhu ocelová mříž. Ta tady bude do doby, než se vystaví nové přístupové cesty. Poté se přesune,“ říká Čácký.

Prohlídkový okruh zříceniny hradu Drábské světničky v Českém ráji je uzavřený od jara roku 2020. Lesní správci vstup původně uzamkli kvůli epidemii koronaviru. Přestože vládní opatření už jeho otevření umožnila, pro turisty zůstává nadále nedostupný.

Redakce ČRo Liberec, Jana Pšeničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme