Split: Proč je tam nakupování tak cenově přijatelné? A proč vyrazit na kopec Marjan?

„Split je jedinečný hlavně unikátním Diokleciánovým palácem, který je zapsaný na seznamu UNESCO,“ připomíná Lenka Laus ze severu Chorvatsko.cz. V čem je výjimečná tamní tržnice? Kam si udělat pěší výlet? A proč je Split tak ideální pro rodiny s dětmi? O tom je čtvrtý díl seriálu Českého rozhlasu Dvojka Chorvatsko do kapsy.

Split Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Split v Chorvatsku

Split v Chorvatsku | Foto: Spencer Davis | Zdroj: Fotobanka Unsplash | Licence Unsplash,©

Unikátní Diokleciánův palác, katakomby, historickém centrum s katedrálou sv. Domnia, krásnou přístavní promenáda plnou kaváren a čilého městského ruchu. To je Split.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chorvatsko do kapsy: Split. Moderuje Jiří Holoubek a Šárka Volemanová

„Centrum města je rozhodně rušné, protože jeho srdcem je i městská tržnice Pazar,“ říká delegátka Lenka Laus v seriálu Českého rozhlasu Dvojka Chorvatsko do kapsy.

„Mluví se o ní také jako o pupku Splitu, protože nenápadně spojuje historickou část města s přístavem, odkud vyplouvají lodi na okolní ostrovy, ale i do Itálie.“

Najdete tu ovšem i klidná místa. Třeba na kopci Marjan.

„Je kousek za centrem. Jeho severní strana patří pouze pěším. Najdete tam rozsáhlý lesopark s malou zoo a je z něj i nádherný výhled na město. Na opačné straně nedaleko za přístavem pak začíná rozsáhlá promenáda se splitskými městskými koupališti, kde si odpočine opravdu každý,“ doporučuje Laus.

Nejkrásnější destinace světa

Objevovat v Chorvatsku neznámá místa doporučuje moderátorka a herečka Klára Doležalová:

Ostrov Brač: Proč je tamní pláž výjimečná? Jaká teď v Chorvatsku platí covidová pravidla?

Číst článek

„V Chorvatsku se to extrémně vyplatí, protože tam jsou ta místa přenádherná. Myslím, že spousta Čechů vůbec nemá ponětí, co Chorvatsko je. Protože navštěvují jenom turistické resorty a obležené pláže.“

„Mám možnost vidět ho z jiné stránky. Někdy to samozřejmě chce trošku námahy a třeba i loď,“ přiznává. „Ale to je taková nádhera… Sjezdila jsem svět, ale řeknu vám, že tohle je srovnatelné s těmi nejkrásnějšími destinacemi na světě. A přitom to máme vlastně za rohem.“

Od fotbalu po děti

Že Split uspokojí každého, dosvědčuje například to, že se zde v červenci koná pravidelný mezinárodní festival elektronické hudby Ultra Europe. Fotbaloví fanoušci tu zase najdou stadion Poljud, domov klubu Hajduk Split, který byl založený v pivnici U Fleků v Praze v roce 1911. Split nezapomíná ani na děti.

Makarská: Je možné tam jet naslepo? A které dny se do pohoří Biokovo nedostanete?

Číst článek

„Děti se vyřádí na plážích na trampolínách, klouzačkách a nafukovacích vodních prvcích. Můžete si tam také půjčit lodičku nebo šlapadlo. Za špatného počasí můžete vyrazit do dětských zábavních parků Čarovný hrad nebo Kids Jungle. A programy pro děti nabízí i například přírodopisné muzeum,“ vyjmenovává Lenka Laus a dodává:

„Během léta tu probíhají i speciální akce pro děti, které většinou provází některou ze slavností pro dospělé. Například Malý Dioklecián během dnů Diokleciána nebo dětský festival Malý Split.“

Cenově přijatelné město

Ačkoli v historickém centru může být trochu draho, Split je městem s množstvím obchodních center.

„A proto se sem sjíždějí obyvatelé z širokého okolí a ostrovů na velké nákupy. Díky velké konkurenci je Split cenově velice přijatelné město,“ vyzdvihuje delegátka.

Split patří mezi nejslunnější místa na Jadranu. Průměrná teplota dosahuje 22 °C. Léta tam bývají suchá a teplá a zimy mírné a vlhké.

Šárka Volemanová, Jiří Holoubek, rota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme